Wszystkie klimatyzatory pokojowe wyposażone są w najnowocześniejszy system filtracyjny, którego zadaniem jest oczyścić nam powietrze w taki sposób, aby nie znajdowały się w nim żadne bakterie, wirusy ani inne substancje i drobnoustroje szkodzące naszemu zdrowiu. Jonizator jest właśnie jednym z elementów wchodzących w skład dużego systemu zabezpieczeń, pierwszej linii frontu w wojnie z niewidzialnym wrogiem.

Jonizator ma za zadanie skutecznie sterylizować powietrze, którym oddychamy, czyli efektywnie neutralizować szkodliwe czynniki zewnętrzne. Otaczające nas powietrze jest konglomeratem ładunków elektrycznych. W środowisku naturalnym, czyli najzdrowszym i najbardziej przyswajalnym człowiekowi, przeważają ładunki ujemne. Siłą rzeczy niepożądaną przez nas jonizacją są ładunki dodatnie, wytwarzane między innymi przez pola elektromagnetyczne pochodzące od monitorów, telewizorów, drukarek, etc. Taki nieprzyjemny mikroklimat wspomagany jest dodatkowo przez cząsteczki kurzu, bakterie (np. Escherichia coli) i wirusy. I tu rozpoczyna się rola jonizatora w klimatyzatorze.

Wbudowane jonizatory LG posiadają ponad 2 miliony spolaryzowanych jonów, bezustannie gotowych do działania. Wiązania polaryzacyjne cząsteczek H2O generują w powietrzu skupiska jonów, które otaczają liczne szkodliwe substancje (wirusy, bakterie, zarazki). Jonizator doprowadza do powstania reakcji chemicznej, w wyniku której powstają rodniki OH. One to właśnie rozpoczynają walkę z niebezpiecznymi substancjami, wchodząc z nimi w reakcję. W efekcie dochodzi do przekształcenia szkodliwych związków w cząsteczki H2O, a uwalniane powietrze pozostaje rześkie i zdrowe, pobudza krążenie, usprawnia pracę płuc i zapobiega występowaniu przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych.