Niewłaściwe użytkowanie klimatyzacji może mieć zły wpływ zarówno na stan naszego zdrowia, jak i portfela. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób powinniśmy prawidłowo używać klimatyzację.
 
Zwróćmy szczególną uwagę na to, aby okna i drzwi w pomieszczeniu klimatyzowanym były zamknięte. Pomoże nam to utrzymać w miarę stabilną temperaturę wewnątrz oraz ograniczy konieczność częstego załączania klimatyzacji, a co się z tym wiąże zmniejszymy zużycie energii elektrycznej.
 
Po pierwsze, pamiętajmy, że optymalna temperatura tzw. komfortu cieplnego dla człowieka mieści się w przedziale 23-26°C, a różnica temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym a temperaturą zewnętrzną nie powinna przekraczać 5-7°C. Dlatego też niewskazane jest, aby w upalne dni ustawiać na klimatyzatorze możliwie najniższą wartość temperatury, gdyż w przypadku dużej różnicy temperatur bardzo szybko możemy nabawić się przeziębienia, a w skrajnych przypadkach może się to nawet skończyć szokiem termicznym.
 
Dodatkowo istotną kwestią jest także sposób rozprowadzenia schłodzonego już powietrza po pomieszczeniu. Każdy klimatyzator posiada minimum 3 biegi wentylatora oraz możliwość regulacji kierunku przepływu powietrza, więc jeżeli przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu ma być dla nas przyjemne, prędkość przepływu powietrza nie powinna być większa niż 0,2 m/s, w przeciwnym razie jesteśmy narażeni na przeciąg oraz towarzyszące temu zjawisku bóle głowy i tym podobne dolegliwości. 
 
Karol Fornalczyk, AC Technical Filed Engineer, LG Electronics