Kupno systemu klimatyzacji zapewne wielu osobom sprawia nie lada problem. Niestety w bardzo wielu przypadkach kupujący, kuszeni niską ceną, decydują się na zakup okazyjnych urządzeń najczęściej niesprawdzonych marek. Oczywiście, cena jest istotna, jednak w przypadku klimatyzacji taniej nie zawsze znaczy lepiej.

VAT VAT-owi nie równy

Pierwszym błędem, jaki popełniają kupujący system klimatyzacji, jest osobny zakup urządzenia, a dopiero później zamawianie jego montażu. Odradzamy tego rodzaju praktyki z prostego powodu. Łączna cena sprzedaży klimatyzacji wraz z usługą montażu urządzenia wiąże się z 8 procentowym podatkiem VAT. Natomiast osobny zakup klimatyzacji to już konieczność zapłacenia 23 procent VAT.
Przeważnie firma, która montuje urządzenie, prowadzi również późniejsze prace serwisowe w ramach gwarancji tego urządzenia. Dlatego też takiej firmie z całą pewnością nie zależy na montażu urządzenia, z którym później będą jakiekolwiek problemy. Zdarzają się również i firmy, oferujące montaż klimatyzacji po bardzo atrakcyjnej cenie. I tu uwaga! Bardzo często taka oferta zawiera ukryte koszty, a usługa zostanie zapewne wykonana nieprofesjonalnie, a więc, mówiąc kolokwialnie, sfuszerowana.

Wyższe koszty użytkowania

Kupno klimatyzacji mało znanej marki po okazyjnej cenie wiąże się również z innymi późniejszymi problemami. Nawet jeżeli taka klimatyzacja działa i nie ulega awarii, to jej wydajność będzie zapewne o wiele niższa niż urządzenia oferowanego przez renomowanych producentów. Efektem tego będzie o wiele większa cena użytkowania takiego systemu klimatyzacji, a więc większe rachunki za energię oraz jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto takie urządzenia są z całą pewnością bardziej awaryjne niż systemy klimatyzacji firm mających już ugruntowaną pozycję na rynku.

Uwaga na obcokrajowców

Podczas zakupu systemu klimatyzacji należy również zwracać szczególną uwagę na urządzenia sprowadzane z innych krajów, nie zaś sprzedawane za pośrednictwem oficjalnego, krajowego dystrybutora. Urządzenia z innych krajów, nawet o nieznacznie różniącym się klimacie niż nasz, jak np. Wielka Brytania, posiadają obieg termodynamiczny dostosowany bezpośrednio do parametrów klimatycznych danego kraju. Takie urządzenia, oczywiście, będą działały prawidłowo, jednak ich wydajność będzie znacznie niższa niż tych samych urządzeń oferowanych przez krajowego dystrybutora.
Pamiętajmy również, że kupowany przez nas system klimatyzacji powinien mieć wszystkie niezbędne atesty oraz oznaczenia, w tym atest PZH. Przeważnie tanie, oferowane po okazyjnej cenie urządzenia takich atestów nie posiadają.