Nowe trendy branży HVAC

Systemy klimatyzacyjne, wentylacyjne i grzewcze na całym świecie stały się integralną częścią życia wielu z nas. Zapewniają nam komfort i bezpieczeństwo w domach, biurach, samochodach i w prawie każdym budynku, do którego wchodzimy. Systemy te mają również kluczowe znaczenie dla całej branży HVAC, a wraz ze zmianami społecznymi i potrzebą dystansowania się, branża HVAC jest nastawiona na zmiany, które spełniają te wymagania i zmieniające się potrzeby pracowników i pracodawców.  Spójrzmy w przyszłość branży HVAC, aby zbadać nadchodzące trendy, których możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

Przedefiniowanie naszego otoczenia

Wpływ społeczny

Wiele powierzchni, które zajmujemy na co dzień, w tym biura, komunikacja, sklepy detaliczne i kina, zostało zaprojektowanych z myślą o wydajności i dużej pojemności. Ale przy zwiększonym ryzyku rozprzestrzeniania się wirusów w zatłoczonych obszarach miejskich, przestrzenie te będą wymagały nowych projektów z uwzględnieniem wentylacji, odległości i interakcji bezkontaktowej.

Rola HVAC

Ponieważ wykazano, że pomieszczenia dobrze wentylowane zmniejszają ryzyko infekcji, według artykułu SAGE EMG (2), zapewnienie wentylacji i kontroli powietrza w przestrzeniach, w których przebywają ludzie, będzie jednym z głównych celów projektów HVAC.

Zmiany w łańcuchu dostaw

Wpływ społeczny

Pandemia wpłynęła na dostawców we wszystkich branżach, a dostawcy na każdym z etapów mają pełne magazyny i mniejszą sprzedaż. Będą musieli szybko zmienić tę sytuację reagując zmianami, po dokładnej analizie popytu.

Rola HVAC

Branża HVAC także będzie musiała przyjąć bardziej elastyczną postawę na zmiany. Ponad 42% producentów wyraziło zainteresowanie przedefiniowaniem strategii łańcucha dostaw od czasu pandemii. W odpowiedzi na tę sytuację, w 2021 r. pojawią się nowe metody komunikacji i informowania dostawców w całym łańcuchu dostaw.

Poprawa jakości obsługi klienta

Wpływ społeczny

Aż 86% konsumentów jest skłonnych zapłacić więcej za lepszą obsługę klienta. Mając też na uwadze rosnące znaczenie zachowania dystansu społecznego, branże usługowe będą dążyć do ograniczenia bezpośredniego kontaktu z klientami za pomocą łatwych w użyciu interaktywnych technologii bezkontaktowych.

Rola HVAC

Technicy HVAC są niezbędni fizycznie na miejscu, ale w branży HVAC także wdrożone zostaną technologie, które poprawią jakość obsługi klienta i zapewnią bezpieczniejszą komunikację z klientami poprzez internet  i usługi zdalnego serwisu.

Odpowiedź HVAC na pracę zdalną

Wpływ społeczny

Z powodu pandemii COVID-19 szacuje się, że w roku 2021 liczba osób pracujących w domu podwoi się. Oczekuje się, że praca zdalna stanie się bardziej normą niż krótkotrwałym trendem, już teraz liczba spotkań online wzrosła aż o 48%.

Rola HVAC

Ludzie będą wymagać inteligentniejszych funkcjonalności urządzeń w domach i systemach klimatyzacyjnych czy grzewczych. Branża HVAC zaoferuje sektorowi mieszkaniowemu innowacje, które usprawnią funkcjonowanie domów pod kątem bardziej zróżnicowanych potrzeb, takich jak precyzyjna kontrola stref i bardziej wydajne rozwiązania klimatyzacyjne czy grzewcze.

Interakcje Bezdotykowe

Wpływ społeczny

Obawy związane z wirusem COVID-19 sprawiły, że ludzie są bardziej świadomi zagrożeń w kontaktach z innymi i znaczenia jakości powietrza w pomieszczeniach, w których spędzają dużo czasu. Przestrzenie zostaną zaprojektowane z wykorzystaniem metod dostarczania świeżego powietrza mieszkańcom, oferując jednocześnie rozwiązania bezkontaktowe, w tym czujniki ruchu, rozpoznawanie głosu i wykrywanie odległości.

Rola HVAC

Ponieważ sterowanie bezdotykowe i wentylacja powietrza staną się priorytetami, sterowanie HVAC będzie bardziej spersonalizowane dzięki inteligentnym urządzeniom. Wzrośnie popyt na systemy wentylacji lub oczyszczania powietrza.