Popularność pojedynczych klimatyzatorów typu Split z każdym rokiem wzrasta, także wśród indywidualnych użytkowników domów i mieszkań. Oto wskazówki, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora:

  1. Wymagana wydajność urządzenia. Koniecznie musimy sprecyzować czy interesuje nas urządzenia wyłącznie chłodzące, czy też z funkcją grzania. Zyski ciepła, które nasze urządzenie klimatyzacyjne będzie musiało wyprowadzić, zależą m.in. od: położenia pomieszczenia / budynku wzglądem stron świata, ilości okien, ścian bezpośrednio narażonych na promieniowanie słoneczne, wielkości pomieszczenia, ilości osób przebywających w danym pomieszczenia, a także urządzeń emitujących ciepło, np. komputerów. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie oszacować tej wielkości, warto skorzystać z pomocy dystrybutora urządzeń klimatyzacyjnych lub z dostępnych na stronach internerowych kalkulatorów zysków ciepła.
  2. Klasa energetyczna klimatyzatora. Każdemu zależy, aby rachunek za energię elektryczną był jak najniższy. Parametrami, które pomogą nam to okreścić jest EER (Energy Efficiency Ratio) i COP (Coefficient Of Performance). Im ich wartość jest wyższa, tym lepiej dla portfela.
  3. Poziom hałasu. Warto zainwestować w cichą jednostkę pracującą, np. w sypialni. Różnica 6 dB nie jest może zbyt duża, ale w rzeczywistości takie urządzenie będzie pracować 2 razy głośniej!
  4. Możliwości montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Estetyka. Wiąże się to głównie z wyborem jednostki wewnętrznej spośród – ściennych, kanałowych, kasetonowych, podstropowych, itp.. Producenci oferują urządzenia, które będą nie tylko spełniały swoją funkcję, ale również staną się ozdobą pomieszczenia.
  5. Funkcje dodatkowe. Rodzaj pilota, możliwość sterowania pracą urządzenia przez Internet.
  6. Wybór instalatora. Profesjonalny montaż zagwarantuje nam poprawną pracę urządzenia oraz serwis gwarancyjny.