Centralna klimatyzacja stanowi alternatywę dla standardowych systemów klimatyzacji pomieszczeń, lecz w przeciwieństwie do nich, poza chłodzeniem i grzaniem, ma też możliwość obróbki świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczeń. Systemem klimatyzacji centralnej możemy zapewnić odpowiedni mikroklimat w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Układ taki składa się z umieszczonej na zewnątrz jednostki centralnej, w której zachodzi cały proces obróbki powietrza. Powietrze obrobione termicznie jest następnie nawiewane do pomieszczeń. Do działania takiego systemu potrzebny jest nam w mieszkaniu system rozprowadzenia powietrza, co wiąże się z miejscowym opuszczeniem sufitów.
Coraz częściej systemy centralnej klimatyzacji spotyka się nie tylko w mieszkaniach, ale przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie są wykorzystywane nie tylko do chłodzenia, ale też do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, między zimą a wiosną i jesienią.
Ponieważ urządzenia do centralnej klimatyzacji służą do obróbki termicznej powietrza, mogą być używane przez cały rok, zapewniając domownikom odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach. Przy stosowaniu takiego systemu chłodzenia mamy możliwość otwierania okien, przy czym trzeba pamiętać, że w ten sposób dostarczymy do pomieszczeń dużą dawkę świeżego powietrza o innej temperaturze, niż panujące w mieszkaniu i dlatego w takiej sytuacji powinno się wyłączać urządzenie chłodzące.