Urządzenia klimatyzacyjne marki LG są obecne na polskim rynku od 1998 roku, zdobywając w tym czasie duże uznanie wśród użytkowników i odnosząc ogromny sukces rynkowy. Trudno jest oczywiście wymienić wszystkie urządzenia i technologie sygnowane przez firmę LG Electronics. Spróbujemy jednak wymienić przynajmniej niektóre z kluczowych produktów tej marki, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat w polskiej branży klimatyzacyjnej.

Jak to się zaczęło?

Pod koniec lat 90-tych oferta produktowa wchodzącego na polski rynek LG Electronics AE (Air Conditioning and Energy Solution) była dość skromna. Ograniczała się jedynie do kilku modeli splitów ściennych, komercyjnych oraz układów multi split. Z biegiem lat firma sukcesywnie rozwijała swój asortyment, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku wprowadziła nowe, innowacyjne rozwiązania produktowe i rozszerzając tym samym już istniejącą ofertę urządzeń klimatyzacyjnych.

Obecnie, po kilkunastu latach działalności w Polsce, LG może się poszczycić bogatą gamą różnego rodzaju modeli klimatyzatorów. Począwszy od najprostszych urządzeń ściennych, poprzez układy multi split z szerokim asortymentem jednostek wewnętrznych (m.in. z serii ARTCOOL, Deluxe), na systemach klimatyzacji typu VRF z odzyskiem ciepła (Multi V Heat Recovery), systemach VRF ze skraplaczem wodnym (Multi V Water) czy pompach ciepła Therma V kończąc. Klimatyzatory LG osiągnęły bardzo wysoki poziom zaawansowania technologicznego nie tylko pod względem możliwości chłodzenia i ogrzewania, ale także pod kątem wzornictwa i najwyższej efektywności energetycznej.

Jednym z kluczowych momentów w działalności marki LG na polskim rynku klimatyzacji był rok 2007, kiedy to w ofercie koreańskiego producenta znalazły się systemy ze zmiennym przepływem czynnika (VRF), znane jako systemy LG Multi V.

Wprowadzenie systemów Multi V na rynek polski związane było z przyjęciem i realizacją kilkuletniej strategii polegającej na rozbudowie wewnętrznych struktur handlowych oraz wsparcia technicznego, a także inwestycji w lokalne struktury handlowe pod kątem intensyfikacji działań na rynku B2B – powiedział Jarosław Jóźwiak, dyrektor Działu Klimatyzacji w firmie LG Electronics Polska.

Najnowsza generacja LG

Najnowocześniejsze systemy LG Multi V IV-generacji, wprowadzone na rynek w 2013 roku, zapewniają użytkownikom najwyższy poziom wydajności oraz energooszczędności. Osiągnięto to poprzez maksymalne ograniczenie wszelkich procesów generujących straty energii. Wykorzystano w tym celu m.in. technologię zarządzania olejem HiPOR, aktywną kontrolę ilości czynnika chłodniczego czy też inteligentny system odzyskiwania.

 

W systemach Multi V serii IV zastosowano także wymiennik ciepła z technologią zmiennych przepływów, który stanowi nowatorskie rozwiązanie zwiększające wydajność i efektywność grzewczą oraz chłodniczą systemu. W tej technologii ilość przepływów jest optymalnie dostosowana do trybu pracy i temperatury – w przeciwieństwie do systemów konwencjonalnych, gdzie kierunek i ilość przepływów jest z góry ustalona. Technologia systemu zmienno-przepływowego pozwala w ten sposób uzyskać do 6 proc. wzrostu wydajności urządzeń Multi V IV.

Wszystkie innowacyjne rozwiązania zastosowane w systemach Multi V IV skutecznie obniżają zużycie energii od 10 proc. do 20 proc. w stosunku do układów poprzedniej generacji. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat przedstawiliśmy w artykule „Multi V IV-generacji” znajdującym się w „Bazie wiedzy” na niniejszej stronie internetowej (https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/multi-v-iv-generacji,15.html).

Oferta marki LG nie ogranicza się tylko i wyłącznie do systemów klimatyzacji. Firma przez lata wprowadzała na rynek wysokiej klasy programy wspomagające projektowanie oraz zarządzanie systemami klimatyzacji.

Gamę sterowników centralnych oferowanych przez firmę LG otwiera nowoczesny i zarazem bardzo prosty w użytkowaniu sterownik AC Smart Premium z wyświetlaczem dotykowym z przekątną 10 cali. Kolejnymi układami sterowania są ACP Premium, AC Manager Plus oraz moduł do zliczania i rozdziału zużytej energii – PDI Premium. Całość stanowi kompleksowe rozwiązanie dla inwestorów chcących w pełni kontrolować zainstalowane układy oraz ponoszone koszty związane z eksploatacją systemówprzekonuje Jarosław Jóźwiak.

Projektujemy…

Firma LG wspiera również projektantów systemów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, oferując im innowacyjne oprogramowanie LATS HVAC dla systemów VRF, Split, Multi Split oraz central wentylacyjnych ECO-V DX. Najnowsze oprogramowanie LG pozwala dobrać pełen asortyment urządzeń za pomocą jednej aplikacji. Program LATS HVAC umożliwia instalatorom, dystrybutorom oraz projektantom systemów klimatyzacji zwiększyć dokładność oraz efektywność swojej pracy. Dzięki oprogramowaniu LG mają oni możliwość szybkiego doboru jednostek wewnętrznych w oparciu o założone średnie zyski ciepła przypadające na m2 powierzchni (W/m2). Szczegółowa specyfikacja oprogramowania dostępna jest w artykule „Program LAST HVAC LG Electronics z myślą o projektowaniu systemów VRF” na naszej stronie (https://www.strefaklimatyzacji.pl/aktualnosci1/lg-wprowadza-nowy-program-doboru-lats-hvac,38.html).

Nasz priorytet!

Podstawowym celem firmy LG jest od lat „rewitalizacja technologiczna każdego środowiska” na świecie, w tym również w Polsce, począwszy od prywatnych domów, poprzez budynki komercyjne, a skończywszy na ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych.