LG Air Solution współpracuje z partnerami z całego świata, aby dostarczać energooszczędne i przyjazne dla środowiska technologie HVAC. Mieliśmy okazję usłyszeć od Jaewoong An z zespołu ds. komunikacji marketingowej LG Air Solution o jego ostatniej podróży do Indii i dowiedzieć się, jak działa LG Air Solutions w tym kraju. Zobaczmy, co ma on do powiedzenia na temat spotkań z naszymi cenionymi partnerami w Indiach oraz zastosowanych tam naszych rozwiązań.

Kiedy ktoś mówi „Indie”, jakie masz skojarzenia? Gandhi? Kraj z ogromną, ponad 1,3-miliardową populacją? Kraj niesamowitych deweloperów, matematyków i naukowców? A może Bollywood? To samo przychodziło mi na myśl… dopóki nie odwiedziłem fabryki Titan w czasie mojej podróży służbowej.

Fabryka Titan – przyjazna dla środowiska, energooszczędna
Fabryka Tytan znajduje się w regionie Hosur, 90 km na południe od Bangalore, „Indyjskiej Doliny Krzemowej”. Fabryka ta jest jedną z wielu fabryk Titan, a Titan jest podmiotem należącym bardzo szanowanej Grupy TATA. Fabryka ta jest chronoskopowym zakładem produkcyjnym spółki zależnej Titan TEAL (Titan Engineering & Automation Limited), produkującej szeroki asortyment, począwszy od komponentów statków kosmicznych,
po narzędzia obrony narodowej.

Można powiedzieć, że TEAL jest wnuczką Grupy TATA.Mówi się, że pierwotnie ten region jest jedynie pustkowiem z suchą trawą i głazami. Dzięki filozofii TATA Group polegającej na oddawaniu czegoś społeczności, Titan zbudowała tutaj fabrykę i utworzyła centra edukacji oraz infrastruktury dla życia społeczności. Właściwie pracownicy fabryki Titan są w stanie zadbać o swoje rodziny, zaspokajając potrzeby mieszkalne rodziców i wysyłając dzieci do szkoły, stojąc jednocześnie na czele rewitalizacji indyjskiej gospodarki.


To miejsce było niegdyś pustkowiem, ale obecnie mieści się tu Fabryka Titan, która została zaprojektowana z myślą o zachowaniu naturalnego środowiska. Sam budynek pokrywa duża ilość zieleni, a powietrze swobodnie przepływa przez strukturę obiektu. Energia słoneczna jako odnawialne źródło energii jest wykorzystywana do zasilania, a woda deszczowa jest magazynowana i ponownie wykorzystywana w fabryce.

Obiekt jest pokryty zielenią

System zbierania wody deszczowej

Prawdziwym powodem, dla którego odwiedziłem tą fabrykę jest fakt, że w tym ogromnym budynku zastosowano przyjazny dla środowiska, wysoce wydajny system LG HVAC, który nie tylko zarządza temperaturą wewnętrzną, wilgotnością i jakością powietrza w pomieszczeniach roboczych, ale jednocześnie zarządza chłodzeniem oraz jakością powietrza pomieszczenia czystego, co jest wymagane do prowadzenia określonych chronoskopowych procesów produkcyjnych.

Spójrzmy, jaki rodzaj rozwiązania wdrożono w tej fabryce?

Po pierwsze, jest tu zastosowany chiller śrubowy. Chiller, czyli agregat wody lodowej ze sprężarką śrubową jest odpowiedzialny za dostarczanie chłodu w postaci wody lodowej na potrzeby linii produkcyjnej w fabryce. Chiller usuwa ciepło poprzez wieżę chłodniczą usytuowaną na zewnątrz fabryki. Chiller LG używa wodę ze źródeł termalnych co jest przyjazne dla środowiska, wysokoefektywnym rozwiązaniem zasilanym czystym chłodziwem
nie podgrzewającym warstwy ozonowej.

Chiller śrubowy, który chłodzi linię produkcyjną fabryki

Wieża chłodnicza, która współpracuje z agregatem wody lodowej

Obiekt wyposażony jest również w zaawansowany system VRF Multi V (ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego).  W skrócie, w tym systemie agregat zewnętrzny połączony jest za pomocą rurociągów chłodniczych z jednostkami wewnętrznymi. Powietrze chłodzone jest wewnątrz pomieszczeń za pomocą czynnika chłodniczego zawartego w przewodach instalacyjnych. Całość działa jako wydajny wymiennik ciepła.

Jednostka zewnętrzna Multi V

System klimatyzacji typu VRF wyposażony jest również w moduł hydrauliczny tzw. HydroKit. HydroKit to rozwiązanie wykorzystujące agregat, czyli pompę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki technologii zastosowanej w jednostkach zewnętrznych, możemy wykorzystać ciepło odpadowe odebrane z pomieszczeń chłodzonych. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Wysoka wydajność, dzięki technologii pomp ciepła

Podczas wizyty w fabryce mogłem również sprawdzić wewnętrzne jednostki AC pod względem funkcjonalności, rozwiązania geotermalne, urządzenia podłączone do systemu zarządzania budynkiem oraz inne technologie LG Air Solution zastosowanie z całym obiekcie. Przepisy bezpieczeństwa w fabryce Titan są rygorystyczne tak, jak jest to stosowane w każdej poważnej firmie, więc niestety, nie mogę udostępnić wam więcej zdjęć z tego obiektu.

Wysokowydajna ekologiczna fabryka

Szpital Kiran, w którym powietrze jest czyste dzięki rozwiązaniom HVAC
Na rynku hinduskim technologia LG Air Solution jest dostępna nie tylko w fabrykach. Często stosowana jest również w dużych budynkach handlowych, biurowych czy też obiektach specjalnych takich, jak np. szpitale.

Przednia fasada szpitala Kiran

Zanim odwiedziłem Fabrykę Titan, miałem okazję odwiedzić również Surat w Gudżaracie – rodzinne miasto Mahatmy Gandhiego. Szpital Kiran jest punktem charakterystycznym tego regionu, w którym LG Air Solution odgrywa oczywiście bardzo ważną rolę.

Unikalną cechą szpitali jest to, że sterowanie i regulację nawiewanym powietrzem trzeba prowadzić bardzo ostrożnie, ponieważ powietrze jest ściśle związane ze zdrowiem i leczeniem pacjentów. Zatem rozwiązania HVAC w szpitalach wymaga najwyższego poziomu zarządzania i kontroli.
Dodatkowo w szpitalu Kiran trwa również realizacja procesu przekształcania go w budynek energooszczędny, inaczej – „zielony szpital”, na wzór fabryki Titan.

Pracownicy szpitala Kiran i LG Electronics India są dumni z tego, że zapewniają komfortowe warunki otoczenia w tym charakterystycznym punkcie regionu. Ludzie, których spotkałem podczas tej podróży są bardzo dumni z pracy w najbardziej innowacyjnej firmie oraz szpitalu w Indiach. Widziałem również dumę w oczach cennych partnerów LG Air Solution.
Tablica uznania dla LG Electronics od fabryki Titan
Jae-woong An: Specjalista, Zespół ds. Komunikacji Marketingowej Air-Solution, LG Electronics
Właściwie trudno znaleźć jest na świecie firmę taką, jak LG Electronics, która mogłaby zaprojektować i zaproponować kompleksowe rozwiązania dla klientów począwszy od małych klimatyzatorów, poprzez systemy VRF, kończąc na wysoko zaawansowanych, kompleksowych rozwiązaniach sterowania HVAC. Powietrze otacza nas wszędzie i przez cały czas, a nawet jeśli go nie widać, jest ono niezmiernie ważne dla naszego życia. LG Air Solution będzie
z pewnością nadal czynić wielkie postępy, aby móc zapewniać powietrze o najwyższej jakości.