LG Air Solution współpracuje z partnerami z całego świata, aby dostarczać energooszczędne i przyjazne dla środowiska technologie HVAC. Mieliśmy okazję usłyszeć od Jaewoong An z zespołu ds. komunikacji marketingowej LG Air Solution o jego ostatniej podróży do Indii i dowiedzieć się, jak działa LG Air Solutions w tym kraju. Zobaczmy, co ma on do powiedzenia na temat spotkań z naszymi cenionymi partnerami w Indiach oraz zastosowanych tam naszych rozwiązań.

Kiedy ktoś mówi „Indie”, jakie masz skojarzenia? Gandhi? Kraj z ogromną, ponad 1,3-miliardową populacją? Kraj niesamowitych deweloperów, matematyków i naukowców? A może Bollywood? To samo przychodziło mi na myśl … dopóki nie odwiedziłem fabryki Titan w czasie mojej podróży służbowej.

Fabryka Titan – przyjazna dla środowiska, energooszczędna
Fabryka Tytan znajduje się w regionie Hosur, 90 km na południe od Bangalore, „Indyjskiej Doliny Krzemowej”. Fabryka ta jest jedną z wielu fabryk Titan, a Titan jest podmiotem należącym bardzo szanowanej Grupy TATA. Fabryka ta jest chronoskopowym zakładem produkcyjnym spółki zależnej Titan TEAL (Titan Engineering & Automation Limited), produkującej szeroki asortyment, począwszy od komponentów statków kosmicznych, po narzędzia obrony narodowej.

Można powiedzieć, że TEAL jest wnuczką Grupy TATA.
Mówi się, że pierwotnie ten region jest jedynie pustkowiem z suchą trawą i głazami. Dzięki filozofii TATA Group polegającej na oddawaniu czegoś społeczności, Titan zbudowała tutaj fabrykę i utworzyła centra edukacji oraz infrastruktury dla życia społeczności.

Właściwie pracownicy fabryki Titan są w stanie zadbać o swoje rodziny, zaspokajając potrzeby mieszkalne rodziców i wysyłając dzieci do szkoły, stojąc jednocześnie na czele rewitalizacji indyjskiej gospodarki.


To miejsce było niegdyś pustkowiem, ale obecnie mieści się tu Fabryka Titan, która została zaprojektowana z myślą o zachowaniu naturalnego środowiska. Sam budynek pokrywa zieleń, wiatr swobodnie wieje przez obiekt, energia słoneczna jest wykorzystywana do zasilania, a woda deszczowa jest zbierana i ponownie wykorzystywana w fabryce.

Obiekt jest pokryty zielenią

System zbierania wody deszczowej

Prawdziwym powodem, dla którego odwiedziłem tą fabrykę jest to, że w tym ogromnym budynku zastosowano przyjazny dla środowiska, wysoce wydajny system LG HVAC, który nie tylko zarządza temperaturą, wilgotnością i jakością powietrza w pomieszczeniach roboczych, ale jednocześnie zarządza chłodzeniem oraz jakością powietrza pomieszczenia czystego, co jest wymagane do prowadzenia określonych chronoskopowych procesów produkcyjnych.

Spójrzmy, jaki rodzaj rozwiązania wdrożono w tej fabryce?

Po pierwsze, jest tu chiller ślimakowy. Chiller ślimakowy klimatyzuje linię produkcyjną i dostarcza zimną wodę do najnowocześniejszej linii produkcyjnej. Chiller ten wysyła i odbiera wodę z chłodni kominowej znajdującej się poza fabryką i dostarcza czynnik chłodniczy w celu odprowadzenia ciepła z fabryki. Chiller ślimakowy LG wykorzystuje wodę ze źródła energii cieplnej, dlatego jest to wysokowydajne rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które dostarcza czysty czynnik chłodniczy nie uszkadzając warstwy ozonowej.

Chiller ślimakowy, który chłodzi fabrykę i dostarcza zimną wodę do urządzeń

Chłodnia kominowa, która utrzymuje chłód wody poza fabryką

Następnie mamy system Multi V VRF (zmienny przepływ czynnika chłodniczego). Ten system łączy się z klimatyzatorami wewnętrznymi i chłodzi powietrze czynnikiem chłodniczym, który krąży w systemie, aby działać jak wydajny wymiennik ciepła.

Jednostka zewnętrzna Multi V

Jest tam również HydroKit. HydroKit to rozwiązanie wykorzystujące pompę ciepła do podgrzewania wody. Ten system nie wykorzystuje energii elektrycznej do podgrzewania wody tak, jak dzbanek do kawy, ale angażuje pompę ciepła w celu zwiększenia wydajności całego systemu.

Wysoka wydajność, dzięki technologii pomp ciepła

Mogłem również sprawdzić wewnętrzne jednostki AC, rozwiązania geotermalne, urządzenia podłączone do systemu zarządzania budynkiem oraz inne technologie LG Air Solution zastosowanie z całej fabryce. Przepisy bezpieczeństwa w fabryce Titan są rygorystyczne tak, jak jest to stosowane w każdej poważnej firmie, więc niestety, nie mogę pokazać wam więcej zdjęć z tego obiektu.

Wysokowydajna ekologiczna fabryka

Szpital Kiran, w którym powietrze jest czyste dzięki rozwiązaniu HVAC
Na rynku hinduskim technologia LG Air Solution jest dostępna nie tylko w fabrykach. Często stosowana jest w dużych budynkach handlowych czy też obiektach specjalnych takich, jak np. szpitale.

Przednia fasada szpitala Kiran

Zanim odwiedziłem Fabrykę Titan, miałem okazję odwiedzić również Surat w Gudżaracie – rodzinne miasto Mahatmy Gandhiego. Szpital Kiran jest punktem charakterystycznym tego regionu, w którym LG Air Solution odgrywa oczywiście bardzo ważną rolę.

Unikalną cechą szpitali jest to, że zarządzanie powietrzem trzeba prowadzić bardzo ostrożnie, ponieważ powietrze jest ściśle związane ze zdrowiem i leczeniem pacjentów. Zatem rozwiązanie HVAC w szpitalu wymaga najwyższego poziomu zarządzania i kontroli.
W szpitalu Kiran trwa również realizacja procesu przekształcania go w budynek energooszczędny, inaczej – „zielony szpital”, na wzór fabryki Titan.

Pracownicy szpitala Kiran i LG Electronics India są dumni z tego, że zapewniają komfortowe warunki otoczenia w tym charakterystycznym punkcie regionu
Ludzie, których spotkałem podczas tej podróży, są bardzo dumni z pracy w najbardziej innowacyjnej firmie oraz szpitalu w Indiach. Widziałem również dumę w oczach cennych partnerów LG Air Solution.

Tablica uznania dla LG Electronics od fabryki Titan

Jae-woong An: Specjalista, Zespół ds. Komunikacji Marketingowej Air-Solution, LG Electronics
Właściwie trudno znaleźć jest na świecie firmę taką, jak LG Electronics, która mogłaby zaprojektować i zaproponować kompleksowe rozwiązania dla klientów począwszy od małych klimatyzatorów, dużych rozwiązań HVAC, na kompleksowych rozwiązań sterowania HVAC kończąc.
Powietrze otacza nas wszędzie i przez cały czas, a nawet jeśli go nie widać, jest ono niezmiernie ważne dla naszego życia. LG Air Solution będzie z pewnością nadal czynić wielkie postępy, aby móc zapewniać powietrze o najwyższej jakości.