LG wprowadza nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

Najnowsze urządzenie zmniejsza zużycie energii w gospodarstwach domowych, zapewniając nadzwyczajną wydajność i wyjątkowy komfort użytkowania.

Firma LG Electronics wprowadza na rynek nową pompę ciepła typu powietrze-woda – Therma V™ R290 Monobloc. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R290 o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) oraz wyposażeniu w renomowaną technologię sprężarek to energooszczędne rozwiązanie zapewnia niezawodne ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową. Wyróżnia się też łatwością obsługi i minimalistycznym designem. Nowa pompa ciepła została oficjalnie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy na XXVI Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, który się odbyły w dniach 7-8 lutego w Kielcach. Pierwszego dnia targów, podczas XVII Forum Pomp Ciepła, firma przybliżyła także sposób działania pompy oraz przedstawiła statystyki zużycia przez nią energii w warunkach polskich na przykładzie istniejącej instalacji w domu jednorodzinnym.

Wysoka efektywność energetyczna

Z myślą o zaostrzonych przepisach dotyczących czynników chłodniczych, które wkrótce wejdą w życie w Europie1, firma LG proaktywnie zastosowała w nowych urządzeniach Therma V R290 Monobloc czynnik chłodniczy R290. Charakteryzuje się on niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) wynoszącym zaledwie 3. W porównaniu do konwencjonalnego kotła grzewczego rozwiązanie firmy o klasie energetycznej A+++2 zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 93%, wykorzystując jako źródło energii ciepło z powietrza3. Również klienci wymieniający pompę ciepła na nową Therma V mogą znacznie zwiększyć efektywność energetyczną swoich gospodarstw domowych4.

Estetyczny wygląd i łatwa instalacja

Minimalistyczny wygląd pompy ciepła Therma V R290 Monobloc sprawia, że doskonale komponuje się ona z najróżniejszymi elewacjami domów i budynków. Jej obudowa jest bardzo trwała i utrzymana w dyskretnym szarym odcieniu, który dobrze współgra z innymi kolorami. Kratka urządzenia, która zapewnia odpowiednią wentylację i zapobiegania przegrzaniu, ma charakterystyczny falisty wzór i jest wykończona w stonowanym ciemnoszarym kolorze. Dzięki zastosowaniu jednego wentylatora zamiast dwóch nowa pompa jest na tyle kompaktowa, że zmieści się pod niemal każdym oknem, nie zasłaniając widoku. Czyni ją to praktycznym i estetycznym uzupełnieniem dowolnej nieruchomości.

Jako rozwiązanie monoblokowe nowa pompa Therma V ma komponenty wodne zintegrowane wewnątrz urządzenia. Upraszcza to instalację, eliminując potrzebę stosowania przewodów rurowych czynnika chłodniczego. Ponadto pompa ciepła powietrze-woda firmy LG oferuje elastyczność dzięki trzem wariantom instalacji – jednostkom Control, Hydro i Combi5 – dostosowanym do różnych środowisk instalacyjnych. W celu łatwej konserwacji technicy mogą uzyskać dostęp do wnętrza urządzenia, otwierając panel boczny. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność, Therma V R290 Monobloc jest wyposażona w uszczelnione części elektryczne, proaktywną wentylację i zawory bezpieczeństwa.

Komfort przez cały rok

Wraz z zaostrzeniem przepisów dotyczących efektywności energetycznej UE wprowadza surowsze ograniczenia dotyczące poziomu hałasu wytwarzanego przez pompy ciepła. Nowa pompa ciepła LG Therma V wyposażona jest w technologie tłumiące dźwięki i wibracje, co pomaga stworzyć relaksujące, spokojne środowisko dla użytkowników i ich sąsiadów. Innowacje biomimetyczne, takie jak aerodynamiczne piasty, wysokie krawędzie natarcia i regulowane łopatki, zmniejszają hałas wentylatora. Dzięki zastosowaniu podwójnej osłony dźwiękochłonnej i tłumików drgań, jednostka zewnętrzna pracuje na poziomie zaledwie 49 decybeli (modele 12 kW)6, co oznacza, że nie będzie przeszkadzać mieszkańcom domu ani ich bliskim sąsiadom. Therma V R290 Monobloc została uznana za jedną z najcichszych w swojej kategorii pod względem skutecznej redukcji hałasu i uzyskała akredytację Quiet Mark7.

Każdy dom potrzebuje niezawodnego zaopatrzenia w ciepłą wodę, ogrzewania i chłodzenia. Dzięki zastosowaniu wysokowydajnej sprężarki wykorzystującej technologię wtrysku nowa pompa ciepła LG powietrze-woda może przez cały rok zapewnić temperaturę wody na wylocie do 75 stopni Celsjusza8. Dogodnym rozwiązaniem dla właścicieli domów i zarządców nieruchomości jest kompatybilność z zainstalowanymi wcześniej grzejnikami. Dzięki renomowanej technologii sprężarek LG Therma V R290 Monobloc jest w stanie utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest minus 28 stopni Celsjusza. Natomiast w cieplejszych porach roku szybkie i wydajne chłodzenie zapewnia w domu orzeźwiający chłód8.

Przyjazne dla użytkownika rozwiązania energetyczne

Pompa ciepła LG Therma V oferuje większą łatwość użytkowania oraz efektywne zarządzanie energią dzięki ulepszonej łączności i integracji. Wraz z systemem magazynowania energii LG (ESS) i modułami fotowoltaicznymi, pompa Therma V R290 Monobloc stanowi część LG Home Energy Platform – kompleksowego rozwiązania do zarządzania energią w gospodarstwach domowych. Home Energy Platform płynnie integruje się z platformą inteligentnego domu LG ThinQ™, co umożliwia użytkownikom łatwe sterowanie zużyciem energii przez pompę ciepła i jego monitorowanie, a także magazynowanie dodatkowej energii w ESS.

Po zarejestrowaniu na serwerze ThinQ urządzenia LG Therma V R290 Monobloc oraz ESS są automatycznie rozpoznawane i synchronizowane ze sobą w ramach Home Energy Platform.    Energia wytwarzana przez zainstalowane moduły fotowoltaiczne może być wykorzystywana przez ESS do zasilania pomp ciepła typu powietrze-woda. Użytkownicy mogą również wygodnie sprawdzać zużycie energii za pośrednictwem aplikacji ThinQ, aby zobaczyć, ile energii zużywają i potencjalnie obniżyć koszty energii. Co więcej, chmura Building Energy Control (BECON) firmy LG umożliwia technikom HVAC zdalną instalację oprogramowania pompy ciepła (i aktualizację jej oprogramowania sprzętowego), co oszczędza czas i usprawnia proces instalacji10.

Najnowsza pompa ciepła LG Therma V R290 Monobloc oszczędza energię, oferując jednocześnie wydajne, niezawodne działanie i wygodę użytkowania. Podkreślając nasze silne zaangażowanie na rzecz ludzi i planety, będziemy nadal wprowadzać energooszczędne rozwiązania wykorzystujące nasze najnowocześniejsze technologie HVAC

— powiedział James Lee, dyrektor jednostki biznesowej Air Solution w LG Electronics Home Appliance & Air Solution Company.

  1. Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych zapoczątkuje stopniowe wycofywanie niektórych produktów już w 2027 r., co doprowadzi do całkowitego zaprzestania stosowania monoblokowych i dzielonych pomp ciepła oraz systemów klimatyzacji zawierających fluorowane gazy cieplarniane do 2035 r. (https://ecostandard.org/news_events/eu-f-gas-regulation-the-beginning-of-the-end-for-climate-damaging-fluorinated-gases/)
  2. Klasy energetyczne serii pomp Therma V R290 Monobloc wahają się od A++ (model 9 kW przy temperaturze wody na wyjściu wynoszącej 55°C) do A+++ (model 9 kW przy temperaturze wody na wyjściu wynoszącej 35°C / 12 kW, 14 kW, 16 kW temperaturze wody na wyjściu wynoszącej 35°C i 55°C).
  3. Ocena sezonowej efektywności ogrzewania pomieszczeń A+++ przy temperaturze wody na wyjściu wynoszącej 35°C i A+++ przy temperaturze wody na wyjściu wynoszącej 55°C zgodnie z normą EN 14825 w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (UE). Wskaźniki emisji dwutlenku węgla są obliczane tylko dla ogrzewania pomieszczeń. Korzystając z danych klimatycznych EN 14825 i zakładając 4910 godzin pracy rocznie przy temperaturze pracy 35°C w oparciu o średnie temperatury we Francji. Roczne zużycie energii może się różnić w zależności od modelu ze względu na efektywność energetyczną ErP i deklarowane wartości Prated. Wydajność oparta jest na kotle kondensacyjnym, przy założeniu takiego samego rocznego zapotrzebowania na ciepło jak LG Therma V R290 Monobloc 16 kW. Obliczenia na podstawie cen energii z czerwca 2023 r. i intensywności emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym w UE w 2022 r.; a do obliczenia emisji CO2 z kotła gazowego przyjęto 56,1 t-CO2/TJ.
  4. Nowa pompa ciepła Therma V Monobloc wyróżnia się sezonowym współczynnikiem wydajności (SCOP) wynoszącym do 5,45. Oparty jest na symulacji i reprezentuje jej wydajność w warunkach średniej temperatury. Spadek wydajności pompy ciepła działającej od 10 lat. Rzeczywiste wartości SCOP mogą się różnić w zależności od konkretnej instalacji i warunków pracy.
  5. Jednostki Control i Combi mają trafić na rynek w drugiej połowie 2024 roku.
  6. Na podstawie poziomu hałasu w warunkach znamionowych ogrzewania mierzonego zgodnie z normą EN 12102-1 i ISO 9614.
  7. Znak Quiet Mark jest przyznawany wybranym najcichszym produktom w każdej kategorii. Modele pomp ciepła LG Therma V R290 Monobloc z certyfikatem Quiet Mark to HM093HFX UB60, HM121HF UB60, HM123HF UB60, HM141HF UB60, HM143HF UB60, HM161HF UB60 i HM163HF UB60. Certyfikat jest ważny tylko na terenie Wielkiej Brytanii i Europy.
  8. Therma V R290 Monobloc generuje przepływ wody o temperaturze do 75°C przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej zaledwie 5°C. Wydajność produktu może się różnić w zależności od czynników środowiskowych.
  9. Therma V R290 Monobloc działa przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej aż do -28°C. Temperatura wody na wyjściu, którą można osiągnąć przy -28°C, może być jednak ograniczona do maksymalnie 50°C, a wydajność grzewcza również może być mniejsza w porównaniu z wydajnością znamionową. Therma V R290 Monobloc osiąga 100 procent wydajności grzewczej przy temperaturze zewnętrznej do -7°C, pod warunkiem pozostawienia wody o temperaturze 35°C.  Wydajność produktu może się różnić w zależności od czynników środowiskowych.
  10. Produkty tworzące platformę Home Energy Platform, takie jak system magazynowania energii ESS, panele słoneczne i chmury Building Energy Control (BECON), są sprzedawane oddzielnie. Dostępność produktów może się różnić w zależności od regionu