Mega-Miasto NEOM: Czy przyszłość innowacji znajduje się w Arabii Saudyjskiej?

Czy świat zasilany wyłącznie zieloną energią stanie się faktem wcześniej, niż nam się wydaje? Plany transformacji ponad 10.000 mil kwadratowych (29,000km²) pustyni na wybrzeżu Morza Czerwonego w rozrastającą się metropolię high-tech zostały ogłoszone przez saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmona w 2017 roku, a rewelacje te wywołują falę emocji i wątpliwości. w branży biznesowej. Projekt, znany jako „NEOM”, może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o miastach i energii oraz może stać się motorem trendów w przyszłości w branży energetycznej i deweloperskiej. Szczegółowe projekty i strategie dla projektu NEOM nie zostały jeszcze ujawnione a chociaż wielu globalnych inwestorów stara się zaangażować w projekt, zarówno techniczna, jak i społeczna wykonalność będą czynnikiem decydującym o tym, czy NEOM przejdzie do fazy realizacji. Złożoność i energia potrzebna do zarządzania systemami bezpieczeństwa, kontroli klimatu i transportu wykorzystującymi zieloną energię stawiają nowe i ekscytujące wyzwania, z którymi deweloperzy NEOM będą się mierzyć.

Rozbudowa ma być zasilana przez ekspansywne pola paneli słonecznych i turbiny wiatrowe, jednocześnie oferując społeczności naukowej zdolność do transformacji przyszłości w obszarach takich jak produkcja energii, produkcja żywności, wytwarzanie produktów, transport i biotechnologia.

Ambicje NEOM

Projekt NEOM zostanie sfinansowany kosztem ponad 500 miliardów dolarów pochodzących od rządu saudyjskiego, a także prywatnych inwestorów saudyjskich i międzynarodowych, a wczesne etapy budowy mają być zakończone do 2025 roku. Plany rozwoju zlokalizowane głównie w Arabii Saudyjskiej rozszerzą się na Egipt i Jordanię, obejmą także most nad Morzem Czerwonym do Egiptu, łączący miasto z kontynentem afrykańskim. Rozbudowa ma być zasilana przez ekspansywne pola paneli słonecznych i turbiny wiatrowe, jednocześnie oferując społeczności naukowej zdolność do transformacji przyszłości w obszarach takich jak produkcja energii, produkcja żywności, wytwarzanie produktów, transport i biotechnologia. Obsługa złożonych struktur z dużymi systemami HVAC działającymi na nowych i odnawialnych źródłach energii będzie wymagała niezwykle wydajnych komponentów, aby zmniejszyć całkowite zużycie energii, a wybór właściwych rozwiązań będzie kluczem do sukcesu przedsięwzięcia. Głównym punktem sprzedaży projektu jest zrównoważony styl życia, który może być wzorem dla miast przyszłości. Analitycy i liderzy projektów przewidują również tworzenie miejsc pracy w większym zakresie i przyciągają biznes do regionu poprzez rozwój nowych sektorów gospodarki. W Arabii Saudyjskiej wolność rozwoju gospodarczego i społecznego są utrwalone.