Czy świat zasilany wyłącznie zieloną energią stanie się faktem wcześniej, niż nam się wydaje? Plany transformacji ponad 10.000 mil kwadratowych (29,000km²) pustyni na wybrzeżu Morza Czerwonego w rozrastającą się metropolię high-tech zostały ogłoszone przez saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmona w 2017 roku, a rewelacje te wywołują falę emocji i wątpliwości. w branży biznesowej. Projekt, znany jako "NEOM", może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o miastach i energii oraz może stać się motorem trendów w przyszłości w branży energetycznej i deweloperskiej. Szczegółowe projekty i strategie dla projektu NEOM nie zostały jeszcze ujawnione a chociaż wielu globalnych inwestorów stara się zaangażować w projekt, zarówno techniczna, jak i społeczna wykonalność będą czynnikiem decydującym o tym, czy NEOM przejdzie do fazy realizacji. Złożoność i energia potrzebna do zarządzania systemami bezpieczeństwa, kontroli klimatu i transportu wykorzystującymi zieloną energię stawiają nowe i ekscytujące wyzwania, z którymi deweloperzy NEOM będą się mierzyć.

 

Przekształcanie wybrzeża Morza Czerwonego

Projekt NEOM przekształci krajobraz wybrzeża Morza Czerwonego (zdjęcie na stronie internetowej NEOM)

 

Rozbudowa ma być zasilana przez ekspansywne pola paneli słonecznych i turbiny wiatrowe, jednocześnie oferując społeczności naukowej zdolność do transformacji przyszłości w obszarach takich jak produkcja energii, produkcja żywności, wytwarzanie produktów, transport i biotechnologia.

 

Ambicje NEOM

Projekt NEOM zostanie sfinansowany kosztem ponad 500 miliardów dolarów pochodzących od rządu saudyjskiego, a także prywatnych inwestorów saudyjskich i międzynarodowych, a wczesne etapy budowy mają być zakończone do 2025 roku. Plany rozwoju zlokalizowane głównie w Arabii Saudyjskiej rozszerzą się na Egipt i Jordanię, obejmą także most nad Morzem Czerwonym do Egiptu, łączący miasto z kontynentem afrykańskim. Rozbudowa ma być zasilana przez ekspansywne pola paneli słonecznych i turbiny wiatrowe, jednocześnie oferując społeczności naukowej zdolność do transformacji przyszłości w obszarach takich jak produkcja energii, produkcja żywności, wytwarzanie produktów, transport i biotechnologia. Obsługa złożonych struktur z dużymi systemami HVAC działającymi na nowych i odnawialnych źródłach energii będzie wymagała niezwykle wydajnych komponentów, aby zmniejszyć całkowite zużycie energii, a wybór właściwych rozwiązań będzie kluczem do sukcesu przedsięwzięcia. Głównym punktem sprzedaży projektu jest zrównoważony styl życia, który może być wzorem dla miast przyszłości. Analitycy i liderzy projektów przewidują również tworzenie miejsc pracy w większym zakresie i przyciągają biznes do regionu poprzez rozwój nowych sektorów gospodarki. W Arabii Saudyjskiej wolność rozwoju gospodarczego i społecznego są utrwalone.

 

obszar NOEM

NEOM będzie rozwijał się na północnym wybrzeżu Morza Czerwonego (zdjęcie na stronie internetowej NEOM)

 

Dowiedz się więcej o projekcie NEOM na oficjalnej stronie promocyjnej: discoverneom.com

 

pola paneli słonecznych

Mega-miasto ma być zasilane zrównoważoną energią

 

Zarządzanie projektem tak, aby nie był w konflikcie ani nie kolidował z konserwatywnym establishmentem religijnym w Arabii Saudyjskiej, jednocześnie utrzymując silną gospodarkę tradycyjnie opartą na ropie naftowej w królestwie, będzie również wyjątkowym wyzwaniem dla deweloperów NOEM.

 

Co stoi na przeszkodzie?

Książę Mohammed powiedział, że megamiasto zasilane alternatywnymi źródłami energii "… pobudzi wzrost gospodarczy i dywersyfikację, wspierając międzynarodową innowację i produkcję …", aby stworzyć gospodarkę po wyczerpaniu się złóż ropy w Arabii Saudyjskiej. Jednak potencjalni inwestorzy będą zainteresowani oglądaniem planów, które można zrealizować z pominięciem powolnej biurokracji i społecznie konserwatywnych ograniczeń Arabii Saudyjskiej. Pojawiają się również wątpliwości związane z innymi projektami rozwojowymi na Bliskim Wschodzie, wzorowanymi na sukcesie Dubaju, który po niepowodzeniu z inwestorami stał się odnoszącym sukcesy hubem dla biznesu i innowacji. Zwykle plany tego rodzaju nabierały tempa za sprawą rosnących cen ropy naftowej i często upadały, gdy ceny ropy ponownie się ustabilizowały. Zarządzanie projektem tak, aby nie był w konflikcie ani nie kolidował z konserwatywnym establishmentem religijnym w Arabii Saudyjskiej, jednocześnie utrzymując silną gospodarkę tradycyjnie opartą na ropie naftowej w królestwie, będzie również wyjątkowym wyzwaniem dla deweloperów NOEM.

 

Arabia Saudyjska

Deweloperzy NEOM muszą równoważyć rozwój z konserwatywną kulturą saudyjską.

 

Potencjał sukcesu projektu NEOM jest bardzo wyczekiwany przez globalną społeczność pomimo obaw ze strony niektórych sektorów. W miarę rozwoju projektu możemy spodziewać się silnego rozwoju w zakresie zrównoważonego stylu życia i innowacji technologicznych dzięki ambicjom księcia Mohammeda i jego współpracowników. Książę zauważył, że "To miejsce nie jest dla zwykłych ludzi lub konwencjonalnych firm, to będzie miejsce dla marzycieli świata". Czekamy na społeczność, w której marzyciele świata mogą się rozwijać nie tylko w Arabii Saudyjskiej, ale także na całym świecie.