LG ustanawia globalny projekt badawczo-rozwojowy w celu opracowania wysokowydajnych pomp ciepła w ekstremalnie niskich temperaturach
LG Electronics tworzy globalny projekt badawczo-rozwojowy łączący Amerykę Północną, Europę i Azję, aby przewodzić na światowym rynku pomp ciepła i zapewnić pompy ciepła nowej generacji zaprojektowane specjalnie dla stref o zimnym klimacie. Firma zamierza opracować regionalnie wyspecjalizowane technologie zoptymalizowane pod kątem zimnego klimatu Europy Północnej poprzez utworzenie Europejskiego Konsorcjum Badań nad Zaawansowanymi Pompami Ciepła (ECAHR).
Współpraca z wiodącymi europejskimi uniwersytetami następuje po założeniu w zeszłym roku LG Advanced Cold Climate Heat Pump Laboratory na Alasce, a firma planuje rozszerzyć wysiłki w celu zwiększenia wydajności swoich produktów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (HVAC) w warunkach klimaty o bardzo niskiej temperaturze. W sierpniu tego roku firma LG będzie również kontynuować badania nad pompami ciepła w zimnym klimacie w Harbinie we współpracy z prestiżowym chińskim uniwersytetem.
Podpisanie umowy miało miejsce 18 czerwca w głównym audytorium Oslo Metropolitan University w Norwegii. Członkami konsorcjum są Oslo Metropolitan University, Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet) oraz Uniwersytet Neapolitański Federico II, instytut we Włoszech aktywnie prowadzący badania w zakresie HVAC w zimnym klimacie.
Podczas tegorocznej zimy Europa Północna doświadczyła rekordowych mrozów, z temperaturami spadającymi poniżej minus 40 stopni Celsjusza. W tych regionach osiągnięcie wysokiej wydajności grzewczej jest bardzo wymagające ze względu na trudności ze sprężaniem czynników chłodniczych przy niższych ciśnieniach. Aby temu zaradzić, firma LG utworzyła konsorcjum w celu opracowania pomp ciepła, które zapewniają najwyższą wydajność grzewczą nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.
Co więcej, firma chce udoskonalić swoje podstawowe technologie, aby przewodzić globalnym wysiłkom w zakresie elektryfikacji i zwiększyć wybór rodzaju ogrzewania w Europie.
W 2022 r. UE uruchomiła plan REPowerEU, którego celem jest zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych i rozwój nowych i odnawialnych źródeł energii do 2030 r. W rezultacie popyt na wysokowydajne systemy ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła wzrósł w całej Europie, napędzając wysiłki na rzecz obniżenia zużycia energii i osiągnięcia neutralności węglowej.
Co więcej, LG jest w trakcie ustanawiania kompleksowego lokalnego systemu operacyjnego dla swojej działalności HVAC, który ma napędzać wzrost w działalności business-to-business (B2B). System obejmuje wszystkie lokalne etapy, od badań i rozwoju po sprzedaż, konserwację i operacje.
W zeszłorocznym ogłoszeniu Wizji Przyszłości LG 2030, dyrektor generalny William Cho podkreślił zwiększenie możliwości B2B jako jeden z trzech głównych czynników wzrostu. Zgodnie z tą wizją, dział HVAC wyznaczył ambitny cel, jakim jest ponad dwukrotne zwiększenie sprzedaży do 2030 r. i osiągnięcie pozycji czołowej globalnej firmy zajmującej się ogrzewaniem i chłodzeniem.
„Chcemy rozszerzyć naszą obecność na całym świecie, opracowując technologię pomp ciepła nowej generacji dostosowaną do zróżnicowanych warunków klimatycznych w każdym regionie. Będziemy nadal rozszerzać naszą obecność na globalnym rynku, dodając wartość, aby napędzać wzrost naszej działalności w branży HVAC.” James Lee, szef działu Air Solution Business Unit w LG Electronics Home Appliance & Air Solution Company