Wielu z nas korzysta na co dzień z klimatyzatorów i lodówek. Czy ktokolwiek zastanawiał się jednak, na jakiej zasadzie działają te urządzenia i co znajduje się pod ich estetycznymi obudowami? Jeśli nie, możecie być naprawdę zaskoczeni. Sprzęt domowy niejednokrotnie kryje w sobie naprawdę zaawansowane technologie, a podstawowym elementem wielu z nich jest niezawodny kompresor.

Niemal wszystkie klimatyzatory w naszych domach i biurach są wyposażone w mechaniczne sprężarki, które odpowiadają za utrzymanie niskiej temperatury i stanowią serce systemów zapewniających komfortowe warunki mieszkaniowe. Choćby z tego powodu warto lepiej zrozumieć ich działanie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak pracują, aby ochłodzić powietrze wokół nas.

Rola sprężarki w systemie klimatyzacyjnym

Większość popularnych klimatyzatorów zawiera cztery kluczowe elementy, które pozwalają utrzymać w pomieszczeniach przyjazny dla naszych organizmów chłód. Te komponenty to: skraplacz, parownik, zawór rozprężny oraz sprężarka. Całość tworzy szczelny, zamknięty układ. Ale który z tych komponentów pełni najbardziej doniosłą funkcję? Oczywiście sprężarka. Jej rola jest najważniejsza, ponieważ działa ona jako pośrednik między parownikiem znajdującym się wewnątrz budynku a skraplaczem ulokowanym na zewnątrz. Urządzenie przekształca niskociśnieniowy czynnik  w wysokociśnieniowy gazowy czynnik chłodniczy o wysokiej temperaturze w czasie jego transportu do skraplacza, tak aby nadmiar ciepła mógł opuścić system.

Cykl chłodzenia klimatyzacji

Jak to działa dokładnie?

W momencie pracy urządzenia w trybie chłodzenia, do jednostki wewnętrznej – czyli parownika transportowany jest czynnik chłodniczy w postaci cieczy. Kolejnym etapem jest jego odparowanie wewnątrz wymiennika. Spowodowane jest to poborem ciepła
z ochładzanego pomieszczenia. Wskutek odparowania następuje ochłodzenie parownika,
a czynnik pobiera ciepło z pomieszczenia i oddaje chłód za pomocą ruchu powietrza wymuszonego przez wentylatory w jednostce wewnętrznej. Czynnik chłodniczy nazywany freonem w postaci gazowej zasysany jest przez serce układu, czyli sprężarkę. Następnie,
w skutek pracy sprężarki gwałtownie wzrasta jego temperatura i ciśnienie. Freon w postaci gazowej kierowany jest na wymiennik jednostki zewnętrznej, czyli skraplacz. Tam, poprzez kontakt z powietrzem zewnętrznym ulega wstępnemu schłodzeniu przechodząc tym samym
w stan ciekły. Następnie freon kierowany jest na zawór rozprężny, pod wpływem którego maleje jego temperatura i ciśnienie. Czynnik trafia do jednostki wewnętrznej i cały cykl się powtarza.

Typy sprężarek

Wiemy już, jaka jest funkcja sprężarek w naszych systemach klimatyzacyjnych. To jednak jeszcze nie koniec wiedzy, która może wpłynąć na wybór najlepszego urządzenia do naszych mieszkań lub domów. Jednymi z najważniejszych informacji są te dotyczące dostępnych na rynku typów sprężarek. W zależności od układu systemu klimatyzacyjnego może być zastosowany model tłokowy, spiralny, śrubowy, rotacyjny lub odśrodkowy. Omówmy pokrótce każdy z nich.

  1. Sprężarki tłokowe, jak sama nazwa wskazuje, podczas pracy wykorzystują tłok, który porusza się w cylindrze, tworząc ciśnienie i przesuwając czynnik chłodniczy przez sprężarkę.
  2. Modele spiralne w swojej konstrukcji posiadają dwie spirale – nieruchomą i obrotową, które sprężają czynnik chłodniczy i przekazują go dalej przez specjalne zaprojektowane ujście.
  3. W sprężarkach śrubowych praca polega na obracaniu się wirników, które kompresują czynnik chłodniczy, znajdujący się w specjalnym cylindrze.
  4. Sprężarka rotacyjna posiada specjalne łopatki, które obracają się wewnątrz cylindra, sprężają czynnik chłodniczy i przepychają go przez otwór wylotowy.
  5. Sprężarki odśrodkowe, które zwykle znajdują się w systemach o dużej pojemności, składają się z tarczy z promieniście rozłożonymi łopatkami, które obracają się przy użyciu siły odśrodkowej i sprężają czynnik chłodniczy bez konieczności zastosowania dodatkowych zaworów, tłoków czy cylindrów.

Wydajna sprężarka Ultimate Inverter Compressor

Kluczowa rola, jaką pełni sprężarka w systemie klimatyzacji sprawia, że konstruktorzy powinni przyłożyć szczególne starania podczas jej wyboru. W LG Multi V 5 zastosowano urządzenie typu spiralnego zwane Ultimate Inverter Compressor. Oferuje ono największą wydajność, niezawodność i trwałość działania. Rozszerzony zakres pracy umożliwia szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury, a zaawansowany materiał polimerowy PEEK zastosowany w systemie łożysk zapewnia, że sprzęt będzie działać przez dłuższy czas bez konieczności uzupełniania oleju i konserwacji.

Chociaż klimatyzatory złożonymi systemami zawierającymi wiele komponentów, dobrze przygotowany kompresor jest podstawą ich wydajnego i skutecznego działania. Większość z nas codziennie doświadcza efektów pracy sprężarek w taki czy inny sposób. Zawsze, gdy poczujemy chłodne powietrze z klimatyzatora, warto więc zastanowić się nad sposobem jego powstawania. Firma LG będzie nadal pracować nad rozwojem innowacyjnej technologii sprężarek, takich jak te dostępne w Multi V 5 Ultimate Inverter Compressor, aby spełniać wszystkie oczekiwania naszych klientów.