Łazienka jest często najmniejszym pomieszczeniem w domu, ale jej wymagania w porównaniu z salonem czy sypialnią są duże i bardzo specyficzne. To właśnie w łazience znajduje się najwięcej pary i wilgoci, dlatego powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację tego pomieszczenia. Jak zrobić to odpowiednio i czego użyć?
Dlaczego sprawna wentylacja w łazience jest tak ważna?
Niezależnie od tego, czy bierzemy szybki prysznic, czy wylegujemy się w wannie pełnej gorącej wody, na lustrze i oknie pojawia się para, której powinniśmy pozbyć się w miarę szybko. W przeciwnym razie para pokryje pozostałe akcesoria razem z płytkami. Wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji prowadzą do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów, których niestety ciężko się pozbyć. Każdy rodzaj grzybów i pleśni wydziela lotne toksyny, obniżające naszą odporność lub nawet zwiększające ryzyko zachorowania na raka.
Wentylacja naturalna – czyli czym jest wentylacja grawitacyjna?
Jak najskuteczniej pozbyć się pary z pomieszczenia? Wystarczy wykorzystać powietrze! Każda łazienka zgodnie z normą PN-83/B-03430 musi być wyposażona w wentylację wywiewną. Może być ona naturalna lub mechaniczna.
Wentylacja naturalna, zwana również grawitacyjną, to najprostsza metoda pozwalająca pozbyć się nadmiaru pary z pomieszczenia. To nic innego jak otwór nawiewny, przez który do pionowego przewodu w kominie wlatuje powietrze. Zimne powietrze na zewnątrz domu i ciepłe wewnątrz mają zupełnie inną gęstość. Ich zetknięcie tworzy naturalny ciąg kominowy, za sprawą którego powietrze z pomieszczenia wysysane jest na zewnątrz, a w jego miejsce do pomieszczenia napływa powietrze świeże.
Wentylacja grawitacyjna – jakie wymagania musi spełniać?
Kanał wentylacji grawitacyjnej zgodnie z przepisami powinien usuwać na zewnątrz 50 m3/h powietrza w łazienkach z WC lub bez oraz 30 m3/h dla samego WC. Długość kanału wentylacyjnego nie może mieć mniej niż 2 metry. Pole przekroju prostokątnego kanału musi mieć co najmniej 10 cm, a okrągłego 15 cm.
Kolejnym istotnym elementem wentylacji grawitacyjnej jest kratka wentylacyjna. Należy umieścić ją możliwie jak najbliżej sufitu. Dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza zapewniają również drzwi. Nie bez powodu łazienkowe modele posiadają na dole otwór.
Czy wentylacja grawitacyjna jest w pełni wystarczająca?
Wentylacja grawitacyjna ze względu na kilka aspektów, które nie zawsze w pełni działają, może być niewystarczająca, a tym samym nieskuteczna. Przykładowo, zbyt niski komin powoduje, że do łazienki nie zostanie dostarczona wystarczająca ilość świeżego powietrza. Na szczęście z pomocą przychodzą wentylatory wyciągowe i inne urządzenia, które wspomogą nas w codziennej walce z parą i wilgocią.
Czym wspomóc wentylację łazienki?
Poza wentylacją grawitacyjną w łazience powinien znaleźć się wentylator wyciągowy. Urządzenie to należy dobrać odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Standardowo zakupuje się modele 100-250 m3/h lub 100 m3/h. Szybko poradzą sobie z parą i wilgocią w łazienkach o standardowych wymiarach. W przypadku wnętrz większych niż 6 m2 konieczne jest zastosowanie wentylatorów o większej mocy. Tak jak w przypadku innych urządzeń – im wyższe parametry, tym lepsza praca. Jedynym mankamentem wentylatorów o wyższych parametrach może być ich hałaśliwość.
Urządzeniem, które także pomoże pozbyć się niechcianej pary z łazienki, jest pochłaniacz wilgoci. Tutaj rynek również oferuje wiele możliwości. Wersje elektryczne o dużej mocy to pochłaniacze o bardzo dużej skuteczności. Najprostsze i zarazem najtańsze wersje zawierają substancje chemiczne, które pochłaniają nadmiar pary.
Bardzo prostą metodą pozwalającą na szybkie wpuszczenie świeżego powietrza do łazienki jest też okno. Co prawda, nie każdy w tym pomieszczeniu je posiada, ale jeśli jest, warto z niego korzystać. Po każdej kąpieli wystarczy na dosłownie chwilkę je uchylić i gotowe – para znika w mgnieniu oka.
Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.