Klimatyzacja to nie wynalazek, który narodził się z dnia na dzień. Jej historia, a raczej próby poradzenia sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sięga jeszcze czasów starożytności. Przez stulecia metody chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych zmieniały się i ewoluowały wraz z rozwojem nowych technologii. Efektem tych wielowiekowych zmagań jest dzisiejsza klimatyzacja, która nadal ulega ciągłym modyfikacjom i unowocześnieniom.

 

Wachlarz, hypokaust i wieże wiatrowe

Za prekursorów współczesnej klimatyzacji uznaje się zazwyczaj starożytnych Rzymian. To oni wykorzystywali rozbudowany system akweduktów i tunelów wodnych, które umożliwiały utrzymywanie odpowiedniego stopnia wilgotności i temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Stosowali również technologię hypokaustu, czyli odgrzewania od dołu. Polegała ona na podgrzewaniu podłóg w domostwach za pomocą gorących spalin. Inny system chłodzenia budynków wynaleźli Persowie. Polegał on na wykorzystaniu systemu cystern oraz wież wiatrowych do obniżania temperatury w budynkach.
 
Zmagania z uciążliwym upałem prowadzili również starożytni Chińczycy. Około 3 tys. lat temu stosowali oni papierowe wachlarze do chłodzenia własnego organizmu. W II w. n.e. wynalazca Ding Huan opracował obrotowy wachlarz o wielkości pomieszczenia mieszkalnego. Chińczycy opracowali do perfekcji, jak na tamte czasy, metody wykorzystywania zalet architektonicznych do eliminacji gorąca z pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. Umieszczali oni m.in. okna w budynkach od nienasłonecznionej strony, a także tworzyli wieże wiatrów, których zadaniem było wychwytywanie bryzy i kierowanie jej do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.
 

Od wieków ciemnych do czasów nowożytnych

Okres średniowiecza w historii klimatyzacji to przede wszystkim umiejętne dostosowanie architektury budynków do warunków atmosferycznych poprzez np. odpowiednią lokalizację otworów okiennych w budynkach mieszkalnych. Zaczęto również rozwijać pierwsze technologie związane z systemami pieców oraz ogrzewania za pomocą przewodów kominowych. Dopiero w epoce renesansu Leonardo da Vinci zbudował pierwszy wentylator napędzany kołem wodnym.
 
W XVII wieku niejaki Korneliusz Drebel, będący z pochodzenia Holendrem, wynalazca m.in. pierwszego okrętu podwodnego dla marynarki brytyjskiej, zajmował się badaniami w zakresie zapewnienia ochłody w gorące dni. Królowi Wielkiej Brytanii Jakubowi I zaproponował m.in. metodę „zmiany lata w zimę”, która polegała na dodawaniu soli do wody. To rozwiązanie stało się podwaliną pod późniejsze badania nad opracowaniem mechanicznej klimatyzacji opartej o zjawiska chemiczne.
 
Kolejnym przełomem w historii klimatyzacji był rok 1758, kiedy to Benjamin Franklin oraz John Hadley odkryli, że parujące ciecze o wysokiej lotności takie, jak alkohol, są w stanie schładzać inne ciecze, np. wodę. W 1820 roku brytyjski fizyk Michael Faraday przeprowadził eksperyment, w wyniku którego udowodnił, że sprężając i skraplając amoniak, można w ten sposób chłodzić powietrze w pomieszczeniach.
 

Ojciec klimatyzacji

Sam termin „klimatyzacja”, jaki obecnie znamy, po raz pierwszy został użyty w 1906 roku. Jego autorem był Stuart Warren Cramer, natomiast za ojca klimatyzacji uważa się nowojorskiego inżyniera i wynalazcę, Willisa Carriera (1876 – 1950). W trakcie pracy w firmie Buffalo Forge Company, Carrier zainteresował się problematyką związana z chłodzeniem powietrza w pomieszczeniach. Rozpoczął badania nad obliczeniami koniecznymi do projektowania wentylatorów nadmuchowych do kotłów, które z czasem okazały się przełomowymi w drodze do stworzenia nowoczesnej klimatyzacji.
 
W 1902 roku Carrier skonstruował urządzenie umożliwiające kontrolę temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach drukarni działającej na Brooklynie. Pierwsza próba działania systemu odbyła się 17 lipca 1902 roku i od razu stało się jasnym, że jest to wynalazek rewolucyjny. Po tym wydarzeniu popyt na klimatyzację stał się tak duży, że firma Buffalo Forge Company postanowiła powołać do życia oddzielną spółkę The Carrier Air Conditioning Company of America, której działalność opierała się wyłącznie na produkcji klimatyzatorów.
 
W 1925 roku firma Carriera wykonała instalację klimatyzacji w Teatrze Rivoli znajdującym się na Times Square, który tym samym stał się pierwszym na świecie budynkiem posiadającym klimatyzację. Pierwszy prywatny dom z systemem klimatyzacji powstał w Stanach Zjednoczonych w 1933 roku.
 

Zakaz komfortu osobistego

W 1931 roku H. H. Schultz oraz J. Q. Sherman opracowali urządzenie klimatyzacyjne przyokienne, natomiast w 1930 roku powstaje pierwszy klimatyzowany samochód. W 1942 roku dekretem wojennym L-38 zakazano instalowania systemów klimatyzacji projektowanych w celu zapewnienia komfortu osobistego, jednak już 3 lata później zakaz ten został zniesiony. Tym sposobem klimatyzacja upowszechniła się na dobre dopiero w latach 50. XX wieku, gdy rozpoczęto produkcję kompaktowych urządzeń montowanych do okien domów i mieszkań. Od tego momentu branża HVAC nabrała rozpędu, oferując coraz doskonalsze i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia klimatyzacyjne.

 

Klimatyzacja LG w natarciu

Pierwszy klimatyzator LG Electronics pojawił się na rynku w 1968 roku, a w 1985 roku trafiły do sprzedaży innowacyjne systemy wyposażone w inwerter. W roku 1990 do produkcji wchodzą sprężarki rotacyjne, natomiast na przełomie stuleci LG prezentuje pierwsze klimatyzatory komercyjne oraz nowoczesny system kontroli pracy systemów klimatyzacji przez internet. W ciągu niespełna 10 lat LG, jako pierwsze w historii branży, zanotowało sprzedaż klimatyzatorów na poziomie 100 mln egzemplarzy. Do dziś koreańska marka pozostaje jednym ze światowych liderów pod względem produkcji oraz sprzedaży zaawansowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Dzięki nim „Life’s Good!”.