Rozwiązania klimatyzacyjno-wentylacyjne to złożone systemy, które odgrywają integralną rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Klimatyzatory od ponad 100 lat zapewniają nam komfort i zarządzanie klimatem w takich miejscach jak nasze domy, biura, szkoły czy fabryki. Wraz z rozwojem naszych potrzeb, ewoluowały również innowacyjne komponenty i technologia, które sprawiają, że te złożone systemy sprawnie funkcjonują. Istnieje jednak ważny element systemów HVAC, który często gubi się w rozmowach na temat rozwoju branży. Tym komponentem jest termostat. Termostat jest naszym interfejsem do sterowania i monitorowania temperatury wszędzie tam, gdzie jesteśmy.

Wszystko zaczęło się od temperatury

Technologia termostatyczna zaczęła się od regulacji temperatury. Już w 1620 roku wynalazca o nazwisku Cornelius Drebbel stworzył coś, co jest uważane za początek termostatu, co regulowało temperaturę inkubacji jaj przy użyciu rtęci. Pierwszy patent na termostat został zarejestrowany przez Andrew Ure w 1830 roku, aby regulować temperaturę w produkcji tekstyliów. Jednak dopiero ponad 50 lat później nauczyciel i wynalazca o nazwisku Warren Johnson stworzył pierwszy elektryczny termostat, który utrzymywał komfortową temperaturę w swojej klasie szkolnej. Choć przyrząd ten był jeszcze podstawowy, był pierwszym tego typu urządzeniem stosowanym do kontrolowania temperatury wewnątrz budynków i prawdziwym początkiem termostatów, jakie znamy dzisiaj. Kilka lat później Albert Buts opatentował termostat z systemem automatycznego koła pasowego, który regulował temperaturę poprzez otwieranie i zamykanie drzwi pieca.

Oś czasowa rozwoju termostatu

W 1906 r. programowalnym termostatem był swego rodzaju zegar C, który pozwalał użytkownikom na ustawianie temperatury w wyznaczone godziny. W kolejnym etapie w 1934 roku w termostatach zastosowano zegary elektroniczne, a pierwsze termostaty programowane pojawiły się w latach 50-tych XX wieku. Dopiero w latach 80. pojawiły się termostaty cyfrowe z wyświetlaczem o bardziej złożonych możliwościach programowania temperatury i czasu. Wraz z rozwojem technologii w dalszym ciągu obserwowaliśmy bardziej zaawansowane technologie termostatów, co doprowadziło nas do punktu, w którym znajdujemy się dzisiaj. Ale jak wiele wiedzą Państwo o szerokich możliwościach nowoczesnych termostatów?

Nowoczesny termostat przeszedł długą drogę od modeli z zegarami i tarczami

Następne pokolenie

Nowoczesne termostaty są nie do porównania do termostatów opracowanych ponad 100 lat temu. Technologia termostatów ewoluowała od zwykłej kontroli temperatury do zapewnienia kompleksowej kontroli klimatu w różnych pomieszczeniach, monitorowania wszystkich operacji w systemie HVAC i zarządzania zużyciem energii. Użytkownicy mogą monitorować informacje o środowisku, w tym temperaturę, wilgotność i jakość powietrza, a także konfigurować zintegrowane harmonogramy dla planów tygodniowych, miesięcznych i rocznych. Scentralizowane sterowanie budynkiem jest również możliwe dzięki integracji z aplikacjami innych firm, takimi jak oświetlenie i wentylacja. Dzisiejsze termostaty naprawdę rewolucjonizują nasze życie i sposób interakcji z otoczeniem.

Funkcjonalność termostatu została nawet rozszerzona na zdalne aplikacje mobilne

W ciągu ostatnich 100 lat technologia termostatów ewoluowała od rozwiązywania prostych problemów do dostarczania rozwiązań dla niektórych z najbardziej integralnych części naszego życia. Dzięki szybkiemu postępowi w technologii HVAC i termostatów, który nastąpił w ostatnich latach, najbliższa przyszłość z pewnością przyniesie jeszcze bardziej ekscytujące zmiany na rynku, jak również w naszych domach i firmach.