Przyszłość branży HVAC wygląda świetnie! Według raportu Research and Market, pt. “Możliwości rozwoju w światowej branży urządzeń HVAC”, szacuje się, że do 2022 r. globalny rynek HVAC osiągnie wartość ok. 120,6 mld. dolarów i przewiduje się, że w latach 2017 – 2022 osiągać będzie wzrost na poziomie 4,9% rocznie.

 

Nowe technologie HVAC pozwalają nie tylko na stworzenie coraz większych możliwości dla pracowników, ale również na powstanie bardziej zróżnicowanych miejsc pracy w tej branży. Wszystko sprzyja rozwojowi branży HVAC, brakuje tylko jednego…. KOBIET! Na całym świecie zatrudnienie kobiet w sektorze HVAC jest zdecydowanie niższe niż w innych branżach. Jednak wraz z rozwojem tego przemysłu, który daje tak wiele nowych możliwości pracownikom i przedsiębiorcom, najpewniej już niedługo na pierwszej linii zobaczymy kobiety, dzięki którym rozwiązania stosowane w branży HVAC oraz wzornictwo uzyskają nowy wymiar. Grupa LG z pełnym zaangażowaniem oferuje możliwości osobom dążącym do rozwoju zawodowego, a jednocześnie posiada wysokiej klasy pracowników technicznych, którzy klientom na całym świecie zapewniają usługi na najwyższym poziomie. Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca, chcemy zaznaczyć wkład wnoszony do naszej branży przez kobiety i podkreślić szanse jakie stwarza ona dla nich na całym świecie.

 

Kobiety i branża HVAC

zatrudnienie kobiet w branży HVAC

Obecne kobiety podejmują pracę w branży HVAC częściej niż kiedykolwiek wcześniej, jednak wśród kadr technicznych w sektorze HVAC na całym świecie wciąż stanowią zaledwie 1%. Podobnie jest w prawie wszystkich obszarach tej gałęzi przemysłu. Jednak dzięki globalnej ekspansji, powstaje coraz więcej miejsc pracy, w których kobiety mogą okazać się silnym atutem. Przewiduje się, że rozwój handlu, usług oraz branży hotelarsko-gastronomicznej wiązać się będzie z dużym zapotrzebowaniem na rozwiązania z zakresu inżynierii sanitarnej, co przełoży się na stały wzrost branży HVAC. To z kolei wiązać się będzie z dużym zapotrzebowaniem na kadry inżynierskie w branży HVAC. Zatem kobiety mogą nie tylko wykorzystać szanse w tym obszarze, ale również mają okazję, aby wzmocnić swoją pozycję w tym sektorze. Kobiety w branży HVAC to bezsprzecznie przyszłość sektora HVAC.

 

Perspektywy dla Kobiet w obszarze HVAC 

Mieliśmy okazję porozmawiać z kilkoma kobietami zatrudnionymi w LG, w obszarze HVAC, i dowiedzieliśmy się sporo ciekawych rzeczy na temat tego przemysłu oraz tego, jak to jest być kobietą w tej zdominowanej przez mężczyzn branży. Oto co powiedziały:

 

Virna Kumorkiewicz

Opiekun kluczowych klientów, HVAC and Energy, LG Electronics

Buenos Aires, Argentyna

  

Virna Kumorkiewicz

 

Virna Kumorkiewicz LG

 

Aby odnieść sukces w zdominowanym przez mężczyzn obszarze, takim jak HVAC, kobieta musi się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć. A potem, dalej się uczyć. Duże znaczenie ma wiara w siebie, umiejętności wykorzystania własnej wiedzy a także ten szósty zmysł posiadany przez wszystkie kobiety. Wierzę, że takie cechy jak cierpliwość, umiejętność przekonywania oraz kultura osobista podczas prowadzenia negocjacji to kluczowe cechy naszej płci, które sprzyjają osiąganiu pozytywnych wyników w biznesie. Pracownicy na placu budowy, a także osoby podejmujące decyzje – to najczęściej mężczyźni. Dlatego jako kobieta muszę wykazać swoją solidną wiedzą techniczną i wykazać wartość merytoryczną moich opinii, aby działać na równych warunkach. 
 
 
Graziela Yang
Kierownik produktu, System Air Conditioning, LG Electronics
Sao Paulo, Brazylia
 
Graziela Yang
 
Graziela Yang LG
 
W branży HVAC zawsze panuje pozytywna atmosfera i czuję, że stale się czegoś uczę. Jednak, ponieważ zespół w większości składa się z mężczyzn, początkowo nie zawsze potrafiłam działać z pewnością siebie. Mężczyźni bywają nieco „chłodni”, więc my jako kobiety niejako „ocieplamy” atmosferę w pracy. Myślę, że należy wytrwale pracować i zachować pokorę na początku, poza tym otwartość też zawsze jest pozytywną cechą.
 
 
Yanhua Jin
Kierownik sprzedaży, Chillery, oddział Xi'an, LG Electronics
Xi’an, Chiny
 
Yanhua Jin
 
Osoby podejmujące decyzje oraz pełnomocnicy ds. projektów to prawie zawsze mężczyźni. Może się wydawać, że to niekorzystna sytuacja, ale w rzeczywistości czuję, że dzięki szczerości i wytrwałości jestem w stanie przekonać klientów, a to daje mi więcej pewności w pracy. Kobiety często są bardziej przystępne więc mogą być łatwiej akceptowane niż mężczyźni. Ponadto, mocną stroną kobiet jest zwracanie uwagi na szczegóły. Poza tym, osoby występujące z pozycji postrzeganej jako słabsza, w naturalny sposób zdobywają sympatię i łatwiej nawiązują kontakt z klientem. Prawdę mówiąc, wytrzymałość kobiet czasem jest bardzo przydatna w tej roli. Ta wytrzymałość może okazać się szczególnie ważna, i można uzyskać znakomite rezultaty, jeśli w pracę włoży się serce i wysiłek.
 
 

LG kształtuje przyszłość

Akademia LG
LG oferuje szkolenia z zakresu HVAC obejmujące wszechstronne kursy dla instalatorów, serwisantów, projektantów, konsultantów i handlowców. W wielu miejscach na świecie utworzyliśmy Akademie LG HVAC, które szkolą specjalistów w tym zakresie. Obecnie prowadzimy 69 akademii na całym świecie, w tym 18 akademii partnerskich, które oferują szkolenia certyfikowane na 5 poziomach i umożliwiają uczestnikom zdobycie wiedzy i umiejętności zawodowych w poszczególnych obszarach specjalizacji. Nasze akademie wyposażone są w najnowocześniejsze produkty LG, takie jak nasz flagowy system klimatyzacji Multi V 5 oraz zaawansowane systemy sterowania w chmurze. Kobiety podejmujące pracę na rynku HVAC uzyskają dostęp do wszechstronnych zasobów i możliwości, np. oferowanych przez nasze Akademie LG HVAC.
 
szkolenia w Akademii LG
Kobiety i mężczyźni uzyskują doskonałe wsparcie w Akademiach LG HVAC 
 
Kobiety coraz częściej podejmują działalność w branżach zdominowanych przez mężczyzn, np. w sektorze HVAC. Znajdą tu nowe wyzwania i nowe szanse, a co za tym idzie ciekawe możliwości rozwoju zawodowego. Branża HVAC ma dużo do zaoferowania, i umożliwia pracownikom poszerzanie kwalifikacji i daje szansę na uzyskanie niezależności w pracy. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy więcej kobiet-specjalistów w zakresie HVAC pracujących w naszych biurach czy laboratoriach badawczych, a także instalujących nasze urządzenia, w Polsce i na całym świecie.
 
Chcielibyśmy podziękować kobietom na całym świecie, za wszystko co robią, aby zmienić nasz świat na lepsze!