Diwali (Deepawali) to uroczystość, która w dosłownym rozumieniu oznacza „serię świateł”. Coroczny festiwal ma na celu uczczenie powrotu hinduskiego boga Ramy, które dla wielu Hindusów obrazuje zwycięstwo światła nad ciemnością oraz dobra nad złem. Festiwal trwa pięć dni, a jego kulminacją jest odpalanie petard oraz liczne pokazy sztucznych ogni odbywające się w całym kraju. Obecna edycja święta w Indiach będzie jednak inna niż wszystkie dotychczasowe. Zabraknie na niej bowiem czegoś, co do tej pory było bardzo ważnym elementem święta – fajerwerków. Indyjski Sąd Najwyższy wydał zakaz sprzedaży i magazynowania petard w Delhi na festiwal Diwali, który rozpoczyna się 19 października.
Festiwal Diwali źródłem zanieczyszczeń powietrza
Petardy i pokazy sztucznych ogni są poważnym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Indiach. Według bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia jakość powietrza w Indiach jest najgorsza na świecie. Zagrożenie szczególnie wzrasta podczas 5 dni Festiwalu Diwali, kiedy to powietrze z powodu dużej ilości toksycznego dymu wytwarzanego przez petardy i w czasie pokazów staje się duszące. Ta ciemna strona święta sprawiła, że wydarzenie, które dla wielu Hindusów jest ważnym elementem kulturowym, spotkało się z licznymi obostrzeniami. Rząd Indii wprowadził bowiem przepisy mające na celu zmniejszenie liczby zanieczyszczeń poprzez ograniczenie liczby petard odpalanych podczas najbliższej jego najbliższej edycji.
To, co obecnie stało się wykładnikiem prawa, przez długi czas działało oddolnie. Mieszkańcy Indii niejednokrotnie za pośrednictwem mediów społecznościowych wyrażali zaniepokojenie obniżeniem jakości powietrza podczas uroczystości, a nawet rozpoczęli takie inicjatywy, jak #Crackerdown w nadziei na ograniczenie liczby petard używanych podczas festiwalu. Wszystko to sprawia, że wielu zwolenników imprezy proponuje organizację uroczystości w równie świątecznym wydaniu, ale tym razem w ekologicznej odsłonie.
Jakość powietrza na zewnątrz nie jest jedynym zagrożeniem podczas festiwalu Diwali, kiedy ilość drobnych cząstek PM 2,5 rośnie nawet 16 razy. Wzrost stopnia zanieczyszczenia sprawia, że przed toksynami nie można się schronić. Bezpiecznym miejscem nie jest już nawet własny dom.
Zła jakość powietrza w pomieszczeniach jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego. Nie warto więc czekać, aż rząd zajmie się redukcją jego zanieczyszczeń, należy wziąć sprawę we własne ręce i zadbać, aby powietrze w naszych domach było czyste i przede wszystkim zdrowe.
Sposób na czyste powietrze w domu
Utrzymywanie czystego powietrza w pomieszczeniach, jak już wspominaliśmy, jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Warto więc, a nawet trzeba, podjąć odpowiednie kroki, w celu zapewnienia dobrych warunków życiowych dla siebie i najbliższych.
Jednym z nich jest rozwiązanie od LG. PuriCare to innowacyjny oczyszczacz powietrza, który dzięki 6-etapowemu kompleksowemu procesowi usuwa nawet bardzo drobne cząstki PM 1,0, PM 2,5 i PM 10, a także wirusy i nieprzyjemny zapach.
Urządzenie jest niezwykle łatwe w użyciu i zawiera wydajną technologią Clean Booster, dzięki której czystym powietrzem możemy cieszyć się nawet w naprawdę dużych pomieszczeniach. Projektanci nie zapomnieli również o najmłodszych lokatorach. Za sprawą niezależnych kanałów umieszczonych w górnej i dolnej części ramy zdrowe powietrze dostarczane jest również na niskim poziomie, odpowiednim dla dzieci. To jeszcze jednak nie wszystkie korzyści związane tą wydajną technologią. Specjalny system 360-stopniowego oczyszczania sprawia, że powietrze rozprowadzane jest we wszystkich kierunkach, aby zapewnić równomierne i zdrowe warunki w nawet najbardziej wymagających przestrzeniach.
Wszystkim obchodzącym najbliższe święto Diwali życzymy świetnej zabawy już dziś i gratulujemy odpowiedzialnego wyboru. Poprawa jakości powietrza i tworzenie komfortowego klimatu jest podstawową częścią naszej misji. Realizujemy ją dzięki produktom wysokiej jakości, takim jak oczyszczacz powietrza PuriCare. Jesteśmy dumni, że razem z Wami możemy budować przyszły lepszy świat.