Przed latem wielu z nas jest w trakcie wiosennych porządków i szykowania domów i biur na nadchodzące ciepłe miesiące. Przygotowując miejsca naszego codziennego pobytu w ciepłym sezonie letnim, nie zapominajmy o również o odpowiednim przygotowaniu jednego z najważniejszych urządzeń, z którego korzystamy przez całe lato: klimatyzatora!

Jest kilka prostych, ale niezbędnych czynności, aby klimatyzator zapewniał nam chłodne i czyste powietrze przez całe lato. Pomówmy o jednym z najważniejszych i często pomijanych kroków w przygotowaniu klimatyzatora na lato, czyli o czyszczeniu filtrów. Na nasze szczęście filtry typu LG 1-Way Cassette i Moving Panel (Window) są tak łatwe w czyszczeniu, że każdy może to zrobić!

„Planując włączenie klimatyzatorów na początku lata, pomyślmy najpierw o czyszczeniu filtrów.”

Co znajduje się w filtrze?

Klimatyzatory odgrywają ważną rolę w utrzymaniu komfortu i czystości powietrza w naszych domach i biurach w okresie letnim. Planując włączenie klimatyzatorów na początku lata, pomyślmy najpierw o czyszczeniu filtrów. Zatkane lub uszkodzone filtry blokują przepływ powietrza i dodatkowo obciążają klimatyzator, co negatywnie wpływa na jego działanie i wydajność. Zablokowany przepływ powietrza nie tylko zmniejsza wydajność, ale również uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie chłodnego powietrza w całym domu lub biurze. Kurz lub brud w filtrze spowoduje również rozprzestrzenienie się bakterii i alergenów w powietrzu, co może być szkodliwe dla zdrowia. Aby klimatyzator działał sprawnie przez całe lato, zalecamy czyszczenie filtrów raz w miesiącu w czasie szczytowych upałów.

Łatwy sposób czyszczenia filtrów klimatyzatora

Przygotowaliśmy kilka wskazówek odnośnie sposobu postępowania

  1. Najpierw odłącz zasilanie klimatyzatora dla swojego bezpieczeństwa,
  2. Zdejmij zewnętrzną obudowę z klimatyzatora i wyjmij filtry,
  3. Użyj miękkiej szczotki, aby ostrożnie usunąć kurz i brud z filtrów,
  4. Napełnij umywalkę lub wannę roztworem wody i neutralnym detergentem i przemyj filtry w roztworze, aby zdezynfekować bakterie i alergeny (nie używaj wody o temperaturze powyżej 40°C),
  5. Dokładnie przepłucz filtry wodą, aby usunąć cały brud i detergent,
  6. Pozostaw filtry do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na zewnątrz, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Woda pozostała na filtrach może spowodować uszkodzenie klimatyzatora,
  7. Wstaw filtry na miejsce i sprawdź poprawność mocowania pokrywy.

Czyszczenie filtrów klimatyzacji jest prostą, ale konieczną czynnością, ponieważ sprawna praca klimatyzatora zapewni nam chłodne i czyste powietrze w domu i w biurze. Zalecamy regularne wykonywanie tego prostego zadania, aby utrzymać najwyższą wydajność klimatyzatora i zachować zdrowie.