Klimatyzacja na stałe wpisała się w nasze życie. Coraz częściej montujemy ją nie tylko w domach ale także w mieszkaniach w blokach. Na pytanie, czy warto inwestować w klimatyzację bo „lato nie trwa cały rok”? Odpowiedź jest prosta, gdy kończy się lato zaczyna się grzanie klimatyzacją!

Nowoczesne klimatyzatory typu split swoją konstrukcją nie tylko chłodzą ale także grzeją. Ogrzewanie domu klimatyzacją nie stanowi problemu, a klimatyzatory z funkcją ogrzewania nie są czymś wyjątkowym. Szczególnie te najnowsze technologicznie jak na przykład modele LG Prestige. 

Jak to działa w skrócie? Klimatyzator, dzięki któremu możliwe jest ogrzewanie, w bloku czy w domku jednorodzinnym ma specjalny komponent, o których warto wspomnieć. Urządzenia te wyposażone są w rewersyjny 4-drogowy zawór umożliwiający odwrócenie obiegu chłodniczego. Standardowo, w trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna klimatyzatora jest parownikiem natomiast jednostka zewnętrzna skraplaczem. W funkcji grzania dzięki zastosowaniu zaworu 4-drogowego, wymienniki te zamieniają się rolami i jednostka wewnętrzna staje się skraplaczem, natomiast zewnętrzna parownikiem. Co jest logiczne, gdyż jedno jest odwrotnością drugiego.

Parametry pracy tego typu jednostek są bardzo szerokie. Urządzenie ścienne LG  jest w stanie pracować w ekstremalnych warunkach w trybie grzania. Zakres temperatur pracy to: -25oC do +24 oC (model ścienny LG Prestige). Ponadto, jednostki wewnętrzne w trybie grzania inaczej rozprowadzają powietrze niż w funkcji chłodzenia. Z doświadczenia każdy wie, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się ku górze. I tu sprawdza się klimatyzacja LG. Urządzenia te posiadają 4-stronny automatyczny nawiew powietrza. Co więcej,  żaluzje wylotu powietrza są skierowane pionowo w dół. Dzięki czemu komfort odczuwania ciepła jest zapewniony na dłużej w danym pomieszczeniu.

Klimatyzatory pokojowe LG są w stanie ogrzać w krótszym czasie większe pomieszczenia, zapewniając użytkownikowi komfortowe warunki, a jednocześnie zużywając przy tym mniej energii. To ważne, bo wpływa znacznie na mniejszy koszt ogrzewania klimatyzatorem i związane z tym oszczędności.

 

Podsumowując, chłodzenie i grzanie w jednym to praktyczne, coraz częściej stosowane rozwiązanie w naszych domach. Pamiętajmy jednak, iż jak każdy sprzęt z którego korzystamy, także klimatyzator wymaga odrobiny uwagi i troski. Ogrzewanie klimatyzacją jest dobre w okresach przejściowych, np. wczesnej wiosny czy też późnej jesieni, kiedy urządzenie bez problemu pracuje bez korzystania z innego źródła ciepła w domu.

Warto pamiętać, że urządzenia te są w stanie pracować w skrajnie niskich temperaturach rzędu -25 oC. Należy również liczyć się z faktem, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym mniejsza efektywność energetyczna. W konsekwencji jednostka pobierze więcej prądu elektrycznego w stosunku do oddawanego ciepła.

Jednak jak pokazują statystyki, w naszym klimacie skrajnie niskie temperatury występują rzadko i krótkotrwale, a zyski z grzania jakie otrzymujemy w okresach przejściowych są naprawdę warte naszej uwagi.