Bezolejowe agregaty chłodnicze firmy LG wyposażone w LeviTech™ oferują radykalne rozwiązania w zakresie kontroli klimatu. Zdecydowana większość tych, którzy korzystają z mocy dzisiejszych zaawansowanych systemów kontroli klimatu nigdy nie zastanawiają się nad innowacjami zapewniającymi nam ten niespotykany dotąd poziom komfortu. Technologia, na której bazuje funkcjonowanie agregatów chłodniczych, wciąż jest przedmiotem ważnych przełomów i ekscytujących wydarzeń. Naukowcy zapewniają, że ta podstawowa technologia może zostać ulepszona w celu zwiększenia możliwości chłodzenia z jednoczesną minimalizacją wpływu na środowisko. Rozwiązania nowej generacji, na czele z agregatami chłodniczymi wyposażonymi w LeviTech™ firmy LG mają potencjał do przekształcenia rynku, oferując nowe ciekawe funkcje, a także większą użyteczność i wygodę.

Chociaż bezolejowe sprężarki odśrodkowe nie są niczym nowym, to coraz większa liczba użytkowników końcowych zaczyna zauważać, że stanowią one idealne rozwiązanie dla różnorodnych typów budynków. W czasach, w których zrównoważony rozwój i działanie przyjazne dla środowiska są modne, te nowoczesne maszyny ułatwiają to, jak nigdy dotąd. Od czasu, gdy technologia ta po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, jakąś dekadę temu, przedstawiciele branży cieszyli się, że dzięki niej zmniejszy się ilość obowiązków konserwacyjnych, a także wyeliminowana zostanie konieczność mechanicznej odbudowy łożysk związanej z olejem oraz zawierania umów serwisowych niezbędnych do utrzymania gwarancji.

Kluczowi dostawcy kompresorów bezolejowych i producenci oryginalnego wyposażenia (ang. OEM) uważają, że światowy rynek bezolejowy znajduje się dopiero we wczesnym stadium rozwoju i ma duży potencjał wzrostu w przyszłości. Pomimo znacznego udziału w rynku w krajach rozwiniętych – 8 procent w Stanach Zjednoczonych i 15 procent w Wielkiej Brytanii – bezolejowe agregaty chłodnicze nie zanotowały znacznego wzrostu udziału na rynkach rozwijających się, takich jak Chiny, gdzie technologia ta zajmuje od 2 do 3 procent. Jednakże zapotrzebowanie na bezolejowe agregaty chłodnicze wzrasta na całym świecie, zwłaszcza w projektach rządowych. Bogate zasoby finansowe wielu ministerstw rządowych umożliwiają im inwestycje początkowe, a długoterminową sprawność doceniają również ci, którzy myślą w kategoriach dziesięcioleci, a nie lat. Tę tendencję ilustruje sposób, w jaki bezolejowe agregaty chłodnicze powoli zajęły rynek małych i średnich agregatów chłodniczych, w tym agregatów chłodniczych ze sprężarkami spiralnymi i śrubowymi.

Fot.: Agregaty chłodnicze firmy LG wyposażone w LeviTech™

Firma LG opracowała unikalną technologię chłodzenia LeviTech™, zaczynając od najmniejszych pojedynczych elementów i traktując każdą część składową jako główny element całego projektu. Dzięki tej niezrównanej dbałości o szczegóły LeviTech™ stała się bezolejową technologią agregatów chłodniczych nieporównywalną z niczym, co pojawiło się do tej pory.

Firma LG produkuje agregaty chłodzące odśrodkowe zarówno z łożyskiem magnetycznym, jak i powietrznym, i jest pierwszym na świecie producentem tego ostatniego. Oba typy agregatów są wyposażone w zaawansowane technologie eliminujące tarcie, znacznie zwiększające ich efektywność energetyczną. W bardziej popularnych agregatach z łożyskiem magnetycznym, silne magnesy utrzymują wał w stanie uniesionym, aby uzyskać całkowicie beztarciowy stan, natomiast w agregatach chłodzących z łożyskiem powietrznym wykorzystuje się zwiększone ciśnienie w obudowie sprężarki napełnionej czynnikiem chłodniczym w celu szerszego otwarcia arkusza folii. Tworzy to szczelinę powietrzną pomiędzy zespołem wału i arkusza folii, co umożliwia beztarciowe działanie. Oferta bezolejowych produktów firmy LG wyposażonych w LeviTech™ zapewnia szeroką gamę możliwości, ponieważ agregaty chłodnicze z łożyskiem powietrznym idealnie nadają się do małych pomieszczeń, a agregaty chłodnicze z łożyskiem magnetycznym przeznaczone są do znacznie większych wnętrz.

Oferta bezolejowych agregatów chłodniczych (VSD Centrifugal Chillers) firmy LG wyposażonych w LeviTech™ również osiąga światowej klasy wskaźniki efektywności energetycznej dzięki swojej innowacyjnej technologii sprężarek VSD. Wykorzystanie bezolejowej technologii VSD LeviTech™ firmy LG zapewnia niższe koszty eksploatacji przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów utrzymania, dzięki eliminacji systemu zarządzania olejem. Ponadto nowe bezolejowe agregaty chłodnicze (VSD Centrifugal Chillers) wykorzystują szybkie połączenie bezpośrednie, które pozwala na pracę przy zaledwie 73dB(A).

Zgodnie z innowacją technologiczną firmy LG, UPS dostarcza stałą moc do łożysk magnetycznych i sterownika niezależnie od wahań wejściowych lub niedoborów zasilania, chroniąc je przed potencjalnym uszkodzeniem podczas awarii zasilania. Czarna skrzynka w tym rozwiązaniu na bieżąco rejestruje problemy z wydajnością, dzięki czemu poprawki serwisowe są proste i natychmiastowe. Te i inne konkretne korzyści odróżniają ofertę LG od konkurencji otwierając rynek agregatów chłodniczych na niespotykaną dotąd skalę.

Dodatkowo, w ofercie bezolejowych produktów VSD Centrifugal Chiller wyposażonych w LeviTech™ firmy LG znajdują się produkty o wydajności od 100RT do 1.100RT, które można zainstalować do obsługi nie tylko małych i dużych budynków, ale także zapewnić specjalistyczną kontrolę klimatu w wymagających projektach, począwszy od przechowywania lodu, na chłodzeniu sektorowym kończąc.

Niezwykłe planowanie i innowacje, które pojawiły się w najnowszych urządzeniach LG pokazują oddanie firmy dla tej niedocenianej technologii. Zdaniem LG, zrewidowanie kontroli klimatu i tworzenie skuteczniejszych oraz bardziej efektywnych rozwiązań niż kiedykolwiek wcześniej, sprawi, że coraz więcej osób zacznie to dostrzegać. Bezolejowe agregaty chłodnicze mają potencjał, aby zwiększyć trwałość, niezależnie od miejsca ich zainstalowania. Zaawansowane rozwiązania, które można stosować w wielu różnych miejscach, stale wyznaczają drogę dla tych, którzy chcą budować lepszą, bardziej przyjazną dla środowiska przyszłość, nie tracąc przy tym wydajności. Korzyści płynące z tych agregatów chłodzących doceniają nie tylko zarządcy budynków, a ich rosnąca rola w życiu codziennym pomoże tej technologii stać się marką znaną powszechnie na całym świecie.