Nowoczesna fabryka chillerów LG podkreśla potencjał tej technologii na rynku HVAC oraz stwarza nowe perspektywy dla odbiorców

 

Agregaty wody lodowej stosowane w przemyśle i komercji, w przeciwieństwie do urządzeń klimatyzacji komfortu, są wykonywane na zamówienie, a każdy z nich jest indywidualnie zaprojektowany, aby całkowicie sprostać potrzebom klienta. Konieczność zaspokojenia tych ściśle określonych wymagań oznacza, że kluczowym wskaźnikiem skuteczności w tej branży są zdolności produkcyjne firmy.

 

Agreaty wody lodowej

Agregat wody lodowej (z ang. chiller) to urządzenie klimatyzacyjne służące do klimatyzacji obiektów lub procesów produkcyjnych. Ich zadaniem jest schłodzenie i ogrzanie wody lub innego medium, zwanego wodą lodową, które transportuje ciepło wewnątrz budynku odbierając je lub dostarczając do poszczególnych odbiorników. Odbiorniki, centrale wentylacyjne, klimakonwektory lub inne wymienniki, wykorzystują medium do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń lub procesów. Sam agregat wody lodowej posiada wewnętrzny obieg wykorzystujący przemianę termodynamiczną czynnika chłodniczego w celu schładzania lub ogrzewania wody lodowej. Ze względu na rodzaj transferu energii z i na zewnątrz rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje agregatów wody lodowej:

– chłodzone powietrzem, które transferują energię cieplną pomiędzy czynnikiem chłodniczym i powietrzem
– chłodzone wodą, które transferują energię cieplną pomiędzy czynnikiem chłodniczym i wodą.
 

Nowoczesna fabryka

Otwarcie nowej światowej klasy fabryki w Pyeongtaek, w Korei Południowej, stanowi znaczący krok w procesie zwiększania obecności LG na globalnym rynku agregatów wody lodowej. Fabrykę zbudowano z zamiarem produkcji agregatów chłodniczych dostosowanych do wymagań  rynków europejskiego, Ameryki Środkowej i Południowej, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Azji.

Sam zakład produkcyjny jest największą fabryką agregatów wody lodowej w Korei Południowej. Zakład w Pyeongtaek ma 148 760 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej i 35 213 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, co sprawia, że obiekt ten jest około 2,5 raza większy od poprzedniego zakładu LG w Jeonju. Rozszerza to zdecydowanie możliwości firmy w zakresie zaspokajania ciągle rosnącego popytu na te produkty na rynku HVAC. W obiekcie znajdują się zarówno biura, jak i pomieszczenia badawcze oraz linia produkcyjna urządzeń. Podstawowym zadaniem zakładu jest produkcja agregatów  odśrodkowych i absorpcyjnych oraz agregatów wody lodowej ze sprężarkami śrubowymi i spiralnymi (typu Scroll). Każdy aspekt nowoczesnego zakładu został zaprojektowany tak, aby zwiększyć wydajność i jakość, dzięki czemu osiągnięto roczną zdolność produkcyjną na poziomie ok. 2110 megawata (MW) wydajności chłodniczej (600 000 RT). Stanowi to ogromny krok naprzód nie tylko dla samej firmy, ale także dla całego rynku.

 

Agregaty wody lodowej produkcji LG Electronics spełniają wymagania ścisłej kontroli jakości, która rozpoczyna się już w fazie koncepcji i projektowania, a rozciąga na cały proces produkcji. W celu kontrolowania jakości w procesie produkcji zakład LG w Pyeongtaek wyposażono w 6 światowej klasy obiektów badawczych, które są w stanie jednocześnie prowadzić testy zgodne z certyfikatem AHRI dla agregatów o łącznej wydajności chłodniczej ok. 10,5 MW (3 000 RT).

 

Fabryka agregatów wody lodowej LG Electronics w Pyeongtaek jest jedynym tego typu zakładem na świecie, w którym można prowadzić badania wydajności wirnika sprężarki agregatu odśrodkowego.

Zakład może się też pochwalić zaawansowaną infrastrukturą badawczo-rozwojową, pomocną w zapewnieniu wydajności i niezawodności przyszłych agregatów chłodniczych LG. W ośrodku badawczym, który znajduje się w pobliżu obiektu produkcyjnego, naukowcy pracują nad rozwojem technologii i kluczowych podzespołów agregatów chłodniczych następnej generacji. Wdrażają nowe technologie do aktualnych urządzeń, prowadzą eksperymenty z zaawansowanymi prototypami i opracowują przełomowe projekty ściśle przestrzegając planów badań i wymagań klientów. Jednym z najnowszych projektów badawczych LG jest technologia agregatów bezolejowych.

Możliwości produkcyjne, oferowane dzięki zastosowaniu robotów spawalniczych, pozwalają firmie LG gwarantować stałą, wysoką jakość wykonania urządzeń oraz poprawę warunków pracy. W celu optymalizacji automatycznego procesu montażu agregatów chłodniczych, LG opracowało specjalne oprogramowanie dla robotów przenoszących podzespoły na linii produkcyjnej.

 

Standaryzacja produkcji oraz rygorystyczne testy wydajnościowe pomogły uzyskać światowe uznanie dla agregatów wody lodowej produkcji LG. Jakość i niezawodność produktów firmy LG zostały potwierdzone certyfikatami powszechnie uznawanych na świecie agencji akredytacyjnych, takich jak AHRI, ASME i ETL. Autoryzacja czołowych międzynarodowych organizacji wykazuje na bardzo duże zaangażowanie LG w budowę wizerunku firmy jako przedsiębiorstwa innowacyjnego i ekologicznego.

 

Prestiżowe referencje

W ostatnim czasie LG poczyniło ogromne postępy w projektach komercyjnych i przemysłowych, które koncentrują się na średnich i dużych agregatach odśrodkowych i absorpcyjnych. Ultra-nowoczesne centrum handlowe Hanam Starfield w Korei jest doskonałym przykładem, jak skuteczne może być  zastosowanie agregatów wody lodowej produkcji LG.

 

LG dostarczyło dla tego obiektu 5 agregatów wody lodowej z funkcją buforowania chłodu w zbiornikach z lodem (17,5 MW), 4 odśrodkowe agregaty wody lodowej (10,5 MW), 3 absorpcyjne agregaty wody lodowej (10,5 MW), geotermalne pompy ciepła (1,2 MW), centrale klimatyzacyjne AHU, klimakonwektory, wieże chłodnicze, a także całą infrastrukturę systemową. Ta udana inwestycja stała się wiodącym przykładem możliwości realizacyjnych i projektowych LG, jak również ujawniła potencjał technologiczny oferowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.

 

Firma LG zaopatruje również w odśrodkowe agregaty wody lodowej cały kompleks agencji rządowych w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej. LG to pierwsza koreańska firma dostarczająca agregaty odśrodkowe na potrzeby projektu budowlanego prowadzonego przez rząd Arabii Saudyjskiej. Odśrodkowy agregat wody lodowej LG nadaje się doskonale do dostarczania zimnej wody dla dużych budynków, fabryk i kompleksów handlowych, co czyni go idealnym rozwiązaniem wentylacyjno-klimatyzacyjnym. Inwestycja obejmuje obiekty o sumarycznej 900 000 metrów kwadratowych. Arabia Saudyjska jest znana z niezwykle wysokich wymagań jakościowych względem swoich partnerów, a ten kontrakt stanowi doskonałą okazję dla LG, aby zaprezentować wartość i efektywność swoich urządzeń.

 

LG może pochwalić się również obiektem referencyjnym w Europie. W budowanej właśnie w Polsce pod Wrocławiem fabryce LG Chem Energy Wrocław zainstalowano i oddano do eksploatacji trzy z pięciu zaprojektowanych agregatów odśrodkowych o wydajności chłodniczej 4,22 MW każdy. Agregaty służą do klimatyzacji pomieszczeń biurowych i hali produkcyjnej oraz chłodzenia procesowego na linii produkcyjnej. W fabryce o łącznej powierzchni 41 tysięcy metrów kwadratowych będą produkowane akumulatory do pojazdów elektrycznych z całego świata.

 

Przyszłość jawi się w jasnych barwach

Chiller Business Division, departament LG zajmujący się agregatami wody lodowej, przyspiesza swój rozwój pracując nad podniesieniem konkurencyjności na globalnym rynku HVAC rozszerzając dystrybucję i sprzedaż produktów oraz zwiększając ich jakość i wydajność dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi. Szczególnie nowe bezolejowe agregaty wody lodowej stanowią doskonały wybór dla osób poszukujących wydajnych rozwiązań na rynku agregatów nie wymagających smarowania.

 

Kamkyu Lee, kierownik działu  Air Solution Business Unit, potwierdził aspiracje firmy mówiąc: "Mamy zamiar wzmocnić naszą pozycję lidera na globalnym rynku klimatyzacji B2B stając się bardziej konkurencyjni poprzez wprowadzenie zróżnicowanych technologii w oparciu o silną globalną infrastrukturę produkcyjną firmy oraz sieć dystrybucji."