Klimatyzacja czy wentylacja w biurze, systemy chłodzenia
w serwerowniach czy dużych magazynach to już podstawa.
Nie mówiąc już o rosnącym niezmiennie popycie
na klimatyzację w domach. Rośnie zapotrzebowanie
na komfort w pracy i w domu.
Coraz częściej sięgamy
po tego typu urządzenia nie tylko w sezonie letnim
ale i zimowym
.

Przy tak dużym zainteresowaniu, warto przypomnieć o podstawowych zasadach dbania o sprzęt, jego prawidłowe funkcjonowanie i konserwację. Chodzi tutaj nie tylko o samą estetykę klimatyzatora, by nie zbierał zanieczyszczeń na obudowie. Ważne, by mieć świadomość iż brak nawyku utrzymania klimatyzacji w czystości kończy się niejednokrotnie uszkodzeniem samego mechanizmu działania. Możemy przez zaniechanie doprowadzić do poważnych awarii, ze zniszczeniem sprężarki włącznie.

Zanieczyszczone urządzenie to także potencjalne siedlisko drobnoustrojów, będących przyczyną nieprzyjemnego zapachu, alergii, różnorodnych dolegliwości oraz chorób. Jak zapobiec potencjalnym zagrożeniom, by klimatyzacja służyła i chroniła jak najdłużej nasze domy i biura? Na pierwszy ogień idą parowniki i skraplacze. To ważne elementy mechanizmu urządzenia, które z powodu swego umiejscowienia i funkcji wymagają specjalnego traktowania.

Czyszczenie jednostki zewnętrznej czyli skraplacza powinno być priorytetem.

To urządzenie znajduje się w warunkach o wysokim stopniu zanieczyszczeń. Środowisko, w którym pracuje, sprzyja pojawianiu się organicznych elementów jak kurz, pyłki, deszcz, owady itp. Zadaniem skraplacza jest efektywna wymiana ciepła. Lamele, które są wystawione na zagrożenia, z czasem zabrudzone tracą swoją wydajność przez zapychanie się i narastanie warstwy nalotów. Wpływa to na zmniejszenie przepływu powietrza oraz wręcz tworzenie izolacji sztucznie zwiększającej temperaturę pracy.

Na efekty zaniedbanych lameli w skraplaczu nie trzeba długo czekać. Pomijając fakt, że klimatyzacja, z czasem pracuje mniej wydajnie, mamy gwarantowany problem ze sprzętem. Urządzenie działa głośniej, pobiera więcej prądu i co się z tym bezpośrednio wiąże – ulega awariom lub po prostu szybciej się degraduje w trakcie pracy.

Można temu zapobiec w prosty sposób, czyszcząc urządzenie regularnie. Warto w tej kwestii przestrzegać wskazań producenta, nie wymaga to specjalnej wiedzy czy profesjonalnych narzędzi. Bez większego problemu każdy z nas potrafi zadbać o czystość skraplacza, są do tego odpowiednie preparaty. Wystarczy zakupić odpowiedni środek, dostosowany do rodzaju zanieczyszczeń z którymi się borykamy. To jak w każdym domowym ognisku, sprawa doboru czy walczymy z kurzem, ziemią czy tłuszczem i pyłkami. Kwestia oceny warunków, w których pracuje jednostka zewnętrzna. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni w jaki sposób zadbać o skraplacz, możemy się zwrócić o pomoc do profesjonalnej firmy instalacyjnej czy serwisowej.

Czyszczenie jednostki wewnętrznej także bardzo ważne.

W tym przypadku, musimy zadbać o część klimatyzacji, która jest odpowiedzialna za pobór powietrza z wnętrza domu czy biura. Schłodzenie bądź ogrzanie przestrzeni wymaga obróbki powietrza, które ma bezpośredni kontakt wymiennikiem ciepła. I tu także, ten element jest dla nas najważniejszy. Jego czystość bezpośrednio przekłada się na czystość tego, czym oddychamy. Oczywiście konsekwencje zaniedbań są podobne jak w przypadku skraplacza. Zanieczyszczenia, naloty czy generalnie bród na częściach klimatyzatora w środku pomieszczenia, sprawi z czasem iż zacznie ulegać on awariom, pobierać więcej mocy i zbierać oraz hodować groźne dla naszego zdrowia bakterie i zarazki.

Nawet jeśli obiektywnie rzecz biorąc, są to elementy mniej narażone na zanieczyszczenia, trzeba pilnować by lamele, filtry czy taca ociekowa pozostawały czyste. Środki do czyszczenia tych elementów są także szeroko dostępne, w tym przypadku nieco inne i zdecydowanie łagodniejsze w działaniu.

Pamiętajmy o dezynfekcji.

Dezynfekcja parowników to istotna część konserwacji klimatyzacji. Ciepło i wilgoć jak wiemy sprzyja rozwojowi bakterii, stanowi inkubator dla grzybów czy pleśni. Nie trzeba być alergikiem, by przecenić to zagrożenie. Mycie parowników to część stałego procesu, w dbałości o higienę pomieszczeń z klimatyzacją, musi opierać się o środki bakteriobójcze. Niszcząc drobnoustroje zapewnimy sobie zdrowe i bezzapachowe powietrze. Pamiętajmy też o pozostałych elementach mających styczność z produktami procesu ociekania jak tacki ociekowe. Środki te są dostępne bez problemu, wystarczy tylko zapoznać się z etykietą, zastosowaniem i wskazaniami. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy posiadają wszystkie obowiązujące pozwolenia i certyfikaty. Pozostaje sprawdzić w instrukcji, zdemontować i według wskazań raz na jakiś czas oczyścić wrażliwe elementy jednostki wewnętrznej. Jednak najlepiej w tym przypadku skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy serwisowej.

Nie zapominajmy o filtrach powietrza. Tu także nie wolno nam odpuszczać, dbałość o nie zapobiega nieprzyjemnym zapachom, zagrożeniom zdrowia, o których wcześniej wspominaliśmy i awariom. To zabieg, który możemy zrobić sami, wystarczy szczotka, czy odkurzacz. Mycie wodą z dodatkiem płynu o delikatnym działaniu sprawi, że pozostaną wydajne i bezpieczne w użyciu przez długi czas.  Jeśli mamy w klimatyzatorze bardziej zaawansowany filtr powietrza, należy postępować zgodnie z instrukcją, wymienić samemu bądź przez serwisanta na nowy.

Samo się nie zrobi, ale…

Klimatyzatory LG często posiadają funkcję oczyszczania, co ciekawe to proces automatyczny oparty o skuteczną dezynfekcję. Poprzez wyeliminowanie wilgoci pozostającej w klimatyzatorze i zaawansowanej funkcji odświeżania jednostki wewnętrznej pozbywamy się dodatkowych zagrożeń. Nieprzyjemny zapach, bakterie i wilgoć przestaje być problemem. Pamiętajmy o tym, przy doborze sprzętu do domu, dzięki tego typu rozwiązaniom na starcie gwarantujemy sobie trwałość klimatyzacji i niezmiennie wysoką jakość działania nawet do 10 lat użytkowania.

Same korzyści.

Na koniec pamiętajmy, że czysta klimatyzacja to mniejsze rachunki za prąd, duża szansa na bezawaryjne działanie w dłuższym czasie oraz gwarancja zachowania dobrego zdrowia przez użytkowników. I choć czasem wymaga to zajrzenia do instrukcji, czy konsultacji z serwisem, efekty są dla nas niewymierne. Do tego oczywiście dochodzą instrukcje producenta, od których czyszczenie klimatyzacji nas nie zwalnia. Przegląd sprzętu według kalendarza danego urządzenia to obowiązkowy punkt programu. Konserwacja poszczególnych elementów, czy sprawdzanie wskaźników pracy to już elementarz każdego posiadacza klimatyzacji.