Dla właścicieli lub administratorów budynków wybór najlepszego wyposażenia dla ich obiektu nie jest łatwym zadaniem. Wiele czynników wpływa na to, aby każdy element wyposażenia był najbardziej energooszczędny, opłacalny, skuteczny i wygodny dla całego obiektu i jego mieszkańców. Ponieważ system HVAC może być najdroższym i najbardziej energochłonnym aspektem każdego obiektu, wybór odpowiedniego rozwiązania jest niezwykle istotny. Jeśli chodzi o komercyjne lub przemysłowe systemy, możemy spojrzeć na opcje dostępne w 2 głównych kategoriach: systemy agregatów  chłodniczych i systemy VRF. Porównajmy i podzielmy te dwa rozwiązania, aby dowiedzieć się więcej.

Agregaty chłodnicze ułatwiają korzystanie z niedrogich i alternatywnych źródeł energii

Zalety chillera (Agregatu chłodniczego)

Chillery oferują korzyści dla niektórych typów obiektów i wykorzystując także centrale wentylacyjne do kontrolowania przepływu świeżego powietrza w całym obiekcie. Kiedy spojrzymy na inwestycję wymagającą systemu HVAC, początkowe koszty wyposażenia w systemy agregatów chłodniczych mogą być nieco niższe niż VRF. Chillery podobnie jak układy VRF oferują wysokie współczynniki wydajności, które ostatecznie mogą być najbardziej opłacalne w przypadku bardziej rozbudowanych obiektów. Agregaty chłodnicze oferują również więcej opcji działania na alternatywnych źródłach energii, które są idealne do dużych obiektów, i które wymagają stałej kontroli klimatu wewnętrznego, takich jak zakłady przemysłowe, elektrownie lub duże centra handlowe.

Jedną z zalet systemów VRF jest mniejsza powierzchnia zabudowy i elastyczne możliwości instalacji

Pole Position dla VRF
Systemy VRF w wielu przypadkach są bardziej wszechstronne i wydajne, co stanowi odpowiednie rozwiązanie do precyzyjnej kontroli komfortu w obiekcie. Jeśli chodzi o wygodę, jednostki zewnętrzne systemu VRF mają zwykle znacznie mniejszą powierzchnię i wymagają mniej sprzętu niż chillery, co sprawia, że instalacja jest wygodniejsza i tańsza. Ponadto systemy VRF można łatwo zintegrować z BMS budynku, aby uzyskać jak najdokładniejsze i najbardziej skuteczne sterowanie. Najnowsze systemy VRF są bardzo wydajne i najskuteczniejsze w obiektach wymagających strefowej kontroli klimatu o różnorodnych przestrzeniach i zastosowaniach. W miejscach, w których energia elektryczna jest łatwo dostępna i tańsza, koszty operacyjne systemów VRF mogą być bardzo konkurencyjne.

Projekt Starfield Hanam to idealny przykład połączenia agregatów chłodniczych i VRF

 

Połączony wysiłek

Często zdarza się, że obiekt potrzebuje precyzji i elastyczności układów VRF, a także zalet chillera. Przykładem tego jest kompleks Starfield Hanam w Korei Południowej. Starfield Hanam to multipleksowe centrum handlowe z bardzo różnorodnymi przestrzeniami, takimi jak pojedyncze sklepy, domy towarowe, atrium, restauracje, kino. Tu każdy obiekt ma unikalne wymagania. Zainstalowano tutaj odśrodkowe agregaty chłodnicze LG, agregaty absorpcyjne wraz z rozwiązaniem LG Multi V VRF, aby spełnić szeroki zakres wymagań klimatycznych, oferując jednocześnie bardziej wydajne i opłacalne rozwiązanie.

Zarówno systemy VRF, jak i chillery oferują korzyści dostosowane do szerokiej gamy typów obiektów

 

Priorytetem w tego typu inwestycjach jest jak najlepsze wykorzystanie możliwości obiektu. Dzięki zaawansowanym technologiom chłodzenia, jest wiele możliwości ku temu.   By to osiągnąć, trzeba wyznaczyć ścieżkę do osiągnięcia celu.   Niezależnie od tego, czy jest to linia agregatów chłodniczych, czy system VRF, przed podjęciem decyzji należy koniecznie wziąć pod uwagę dostępne opcje.
W każdej chwili możesz skontaktować się z LG Air Solution, aby uzyskać bardziej dogłębną analizę swojego obiektu.

 

źródło: https://www.lghvacstory.com/chiller-or-vrf-a-choice-without-compromise/