„Normy powietrza zostały kilkukrotnie przekroczone…”, „Smog nie odpuszcza”. To tylko niektóre nagłówki gazet oraz informacje stacji telewizyjnych, jakie pojawiały się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej. Ludzie, w obawie przed zanieczyszczonym powietrzem, zamykają się we własnych domach, jednak jakość powietrza tam panująca również pozostawia wiele do życzenia.
 
Z Raportu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) z maja 2016 opublikowanego w Genewie wynika, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE aż 33 znajduje się w Polsce. Ta sama organizacja wskazuje, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną nawet 50 000 przedwczesnych zgonów rocznie w naszym kraju. Przeciętny dorosły człowiek wykonuje od 17 000 do 30 000 wdechów na dobę. Niska jakość wdychanego powietrza wpływa m.in. na występowanie zawałów serca, zaburzeń rytmów serca, bólów wieńcowych, udarów mózgu, stanów zapalnych, zapalenia spojówek, bólów i zawrotów głowy, przyspieszenia lub zwolnienia oddechu, duszności, kaszlu, spadku ciśnienia tętniczego, itd.
 

Smog przez cały rok

Nie jest prawdą, że smog pojawia się wyłącznie w zimie. Występuje on również w okresie letnim zarówno w dużych, jak i małych aglomeracjach miejskich. Mamy wówczas do czynienia z tzw. smogiem fotochemicznym, zwanym również smogiem „typu Los Angeles”. Jego źródłem jest przede wszystkim wzmożony ruch samochodowy. Powstaje on w słoneczne dni w wyniku reakcji szkodliwych substancji obecnych w spalinach samochodowych (m.in. tlenki azotu oraz ozon).
 
Chroniąc się przed zanieczyszczonym miejskim powietrzem we własnych domach oraz pomieszczeniach biurowych, wydaje nam się, że jesteśmy bezpieczni, niezupełnie. Zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do jakości powietrza, jakim oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach, w których notabene spędzamy średnio do 90 proc. naszego czasu (wg badań przeprowadzonych przez Enviroment Protection Agency). Paradoksalnie powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest od 4 do 10 razy bardziej zanieczyszczone niż to znajdujące się na zewnątrz (dane WHO). Powietrze znajdujące się w pomieszczeniach zamkniętych zawiera nie tylko niebezpieczne substancje pochodzące z zewnątrz, ale również różnego rodzaju bakterie, wirusy, alergeny, grzyby, cząsteczki kurzu, itp.

 

Czyste powietrze na wagę życia

Skutecznym rozwiązaniem problemu, jakim jest złej jakości powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, jest jego systematyczne oczyszczanie. Najlepszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu klimatyzacji LG, który oprócz zdolności chłodzenia i grzania, posiada również zaawansowaną funkcję uzdatniania powietrza. Klimatyzatory LG posiadają różne systemy filtracji, w tym ochronę przeciwpyłową, filtr 3M oczyszczający powietrze oraz Jonizator Plasmaster Plus redukujący nieprzyjemne zapachy oraz odświeżający powietrze.
 

Jonizator Plasmaster

Jonizator Plasmaster wytwarza 3 mln spolaryzowanych jonów, które przechwytują oraz usuwają z powietrza szkodliwe substancje oraz groźne dla zdrowia mikroorganizmy. System plazmowego oczyszczania eliminuje mikroskopijne zanieczyszczenia oraz kurz, a także usuwa roztocza i sierść budując skuteczną ochronę przed objawami alergii oraz astmy. Według wielokrotnie przeprowadzonych testów w centrum badawczym LG, Jonizator Plasmaster usuwał z powietrza w ciągu 30 min ponad 99,9 proc. bakterii okrężnicy, a w ciągu 60 min ponad 99,6 proc. bakterii gronkowca z pomieszczenia o kubaturze 52 m3. 
 

Flirt 3M

Filtr 3M, pokryty unikalną substancją antybakteryjną oraz antyalergiczną, przechwytuje kurz, wirusy i alergeny za pomocą silnego ładunku elektrostatycznego, a następnie dokonuje ich dezaktywacji. Powierzchnia filtra 3M jest zbudowana z warstw kanałów zwiększających zdolność zbierania cząsteczek kurzu przy jedynie niewielkim spadku ciśnienia przepływającego powietrza. Filtr 3M jest w stanie w 15 min usunąć z powietrza 99,9 proc. wirusów oraz bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie u ludzi grypy, odry, ospy wietrznej, zatrucia pokarmowego, bakteryjnego zapalenia płuc, chorób skóry, gruźlicy, cholery, itp.
 

Filtr antybakteryjny

Podwójny filtr antybakteryjny ochronny stanowi pierwszy etap oczyszczania powietrza. Jego głównym zadaniem jest filtracja cząsteczek kurzu o wielkości powyżej 10μm oraz ich eliminacja. Konstrukcja filtra antybakteryjnego sprawia, że bardzo prosto i łatwo go wyczyścić.
 

Automatyczne oczyszczanie Plasmaster

Automatyczne oczyszczanie Plasmaster zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni w wymienniku ciepła. Posiada funkcje osuszania, eliminacji wilgoci wraz z bakteriami i pleśnią, a także kompleksowej sterylizacji oraz usuwania z wnętrza wymiennika ciepła nieprzyjemnego zapachu.
 
Źródło:
www.who.int