Sezon letni przed nami. Pierwsze upalne dni zazwyczaj sprawiają, że zaczynamy coraz intensywniej myśleć o zamontowaniu klimatyzacji w naszych mieszkaniach oraz domach. Często jednak prowadzeni chęcią jak największego zaoszczędzenia na tego rodzaju przedsięwzięciu, kupujemy jak najtańszy, okazyjny sprzęt i instalujemy go na własną rękę. Konsekwencje takich działań mogą odbić się nie tylko na naszej kieszeni, ale również na zdrowiu naszym oraz naszych najbliższych. Niestety takich przypadków jest coraz więcej.

To się po prostu nie może udać!

Wiele osób często ulega pokusie przeprowadzenia montażu systemu klimatyzacji we własnym zakresie. Wiara we własne umiejętności manualne, wiedzę techniczną, a także chęć zaoszczędzenia przysłowiowych kilku groszy w domowym budżecie oczywiście jest jak najbardziej godna uznania. Jednak nie w przypadku klimatyzacji, tutaj nie ma półśrodków.
Instalacja urządzenia wymaga przede wszystkim odpowiednich narzędzi, dodatkowych materiałów oraz specjalistycznej wiedzy. W 99 proc. przypadków montaż na własną rękę kończy się kompletnym fiaskiem, czyli zniszczeniem urządzenia oraz zdemolowaniem pomieszczenia. Zdarzało się już bowiem tak, że przysłowiowy Kowalski podejmował się samodzielnego zamontowania klimatyzatora w mieszkaniu, który po włączeniu, o dziwo, działał. Jednak nie został prawidłowo wykonany system odprowadzania skroplin. Po krótkim czasie woda z klimatyzatora zaczęła wypływać na ścianę oraz podłogę, całkowicie je niszcząc. Miejmy też na uwadze, że tej wody klimatyzator może usunąć ze swojego wnętrza nawet 10 litrów w ciągu dnia. Tak więc źle wykonany montaż pociąga za sobą dodatkowe koszty, nie wspominając już o konieczności kupna nowego urządzenia.
Montaż systemu klimatyzacji ma to do siebie, że albo jest wykonany dobrze, albo źle. Klimatyzacja to urządzenie mechaniczne, a więc wcześniej czy później ulega awariom, zużyciu lub całkowitej mechanicznej degradacji, a więc tzw. złośliwości rzeczy martwych. Dlaczego więc montaż systemu klimatyzacji powinien zostać przeprowadzony przez certyfikowanych instalatorów? Ponieważ posiadają oni doświadczenie w tym zakresie oraz odpowiednie umiejętności, aby nasza klimatyzacja służyła nam przez długie lata. Montaż systemu wymaga m.in. wykonania odpowiedniego przewiertu najczęściej w ścianie nośnej wykonanej z żelbetonu oraz zbrojeń. Wielkość takiego otworu musi pomieścić wiązkę przewodów o średnicy około 50-60 mm. Taki odwiert wykonywany domowymi narzędziami jest praktycznie niemożliwy, a jeśli nawet, to zabierze nam on mnóstwo czasu i energii, oraz przysporzy niepotrzebnego stresu, a to dopiero początek zmagań z instalacją.

Mylić się jest rzeczą ludzką

Oczywiście, instalatorzy to też ludzie i czasem zdarza im się również popełnić błąd, w wyniku którego klimatyzacja przestanie działać. Może mieć na to wpływ wiele czynników – błąd ludzki, ukryta wada sprzętu, inny niezależny element. Jednak w takim przypadku to instalatorzy w pełni za to odpowiadają i biorą na siebie wszystkie koszty związane z usunięciem usterki. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż klimatyzacji i dojdzie do uszkodzenia urządzenia, to w zdecydowanej większości przypadków producenci zakupionego sprzętu odmówią nam uznania warunków gwarancji.

Zrób to sam?

Istnieją na rynku tzw. klimatyzatory do samodzielnego montażu, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Oprócz tego, że czeka nas wykonanie trudnego i czasochłonnego przewiertu oraz innych prac montażowych, urządzenia tego typu charakteryzują się bardzo niską jakością oraz fatalną wydajnością (współczynniki EER i COP zazwyczaj nie przekraczają 3). Ponadto stosuje się w nich przeważnie nieekologiczne czynniki chłodnicze, co jest niekorzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla naszego zdrowia.
I na koniec. Wszelkie błędy montażowe oraz problemy mechaniczne w tym przypadku spadają na nasze barki. Ciężko jest bowiem uwierzyć, aby tego rodzaju urządzenia były objęte długoletnią gwarancją oraz profesjonalnym serwisem technicznym.