Klimatyzacja, tak jak wiele innych urządzeń mechanicznych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, instytucjach użytku publicznego czy też w pracy, ma zapewne tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Tych drugich przeważnie przekonują często mijające się z prawdą argumenty rozpowszechniane przez osoby nie posiadające fachowej wiedzy na temat klimatyzacji, a opierające swoje konkluzje wyłącznie na niesprawdzonych informacjach, które nie mających żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Dlatego też postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie systemów klimatyzacji i rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi klimatyzacji i jej użytkowaniem.

Fakty

Klimatyzacja skutecznie zapewnia środowisku powietrznemu pomieszczenia odpowiednie właściwości i parametry takie, jak: czystość, odpowiednią temperaturę oraz względną wilgotność powietrza, poprzez uzdatnianie i rozdział powietrza odpowiednio do przeznaczenia i sposobu wykorzystania pomieszczenia w każdych warunkach klimatycznych danej miejscowości (wg PN-78/B-03421). Mówiąc prościej, klimatyzacja ma za zadanie zapewnić jak najlepszy mikroklimat dla użytkowników w pomieszczeniu, stwarzając tzw. komfort cieplny.

Mity

Klimatyzacja powoduje hałas

To mit. Najgłośniejszym elementem współczesnych systemów klimatyzacji jest skraplacz (inaczej kondensator). Jego zadaniem jest zmiana gazów w ciecze, a więc odprowadzenie ciepła pobranego przez czynnik w parowniku oraz ciepła, jakie on uzyskał podczas sprężania. Przy skraplaczu jest zamontowany wentylator, który obniża jego temperaturę. Może on powodować pewien nieznaczny hałas, jednak skraplacz jest zazwyczaj montowany na ścianie budynku lub na dachu, więc do chłodzonego pomieszczenia nie dobiegają żadne niepożądane dźwięki. Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną klimatyzacji, czyli parownik, to ona również jest wyposażona w wentylator, jednak pracuje znacznie ciszej od skraplacza, osiągając w przypadku klimatyzacji LG wartość zaledwie 19 dB podczas najcichszego trybu pracy. Dla porównania, las generuje poziom hałasu o wartości 26 dB, a na przykład biblioteka to już 36 dB.

Klimatyzacja wywołuje przeziębienia oraz inne choroby

To najczęściej powtarzany mit dotyczący klimatyzacji. Jeżeli urządzenie jest niewłaściwie przez nas eksploatowane, to może ostatecznie wywołać różne infekcje w organizmie. Wszystko zależy od tego czy nie przesadzimy z ustawieniami temperatury oraz czy odpowiednio konserwujemy i czyścimy cały system klimatyzacji. Należy pamiętać, że optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna się mieścić w przedziale 22-24oC, a różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a tą we wnętrzu pomieszczenia nie powinna wynosić więcej niż 5-7oC. Ważne jest również, aby nie ustawiać nawiewu klimatyzatora bezpośrednio na użytkowników pomieszczenia. Najnowsze urządzenia posiadają funkcję zdalnego sterowania kierunkami nawiewu tak, jak ma to miejsce w przypadku modelów klimatyzacji LG.

Obalając ten mit należy z całą pewnością stwierdzić, że klimatyzacja ma korzystne działanie na nasze zdrowie. Dzięki systemom filtrów oraz jonizatorom współczesne systemy klimatyzacji skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych dla zdrowia roztoczy, pyłków roślinnych, zarodników grzybów, pleśni, bakterii czy też wirusów. Oczywiście trzeba pamiętać o właściwym serwisowaniu i dezynfekcji urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta klimatyzacji.

Klimatyzacja zużywa dużą ilość energii elektrycznej

Klimatyzacja, jak każde inne urządzenie elektryczne, potrzebuje do pracy zasilania. Aby więc zniwelować do minimum rachunki za energię elektryczną, warto kupić system klimatyzacji wyposażony w technologię inwerterową. Silniki elektryczne BLDC o zmiennych prędkościach obrotowych stosowane przez LG stanowią wydajny i jednocześnie energooszczędny napęd dla sprężarki oraz wentylatorów. Dzięki tej technologii urządzenia płynnie dostosowują swoją wydajność do rzeczywistego chwilowego obciążenia (zapotrzebowanie na chłód lub ciepło). System inwerterowy charakteryzuje się dużo krótszym czasem uzyskania parametrów niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów, dzięki czemu pozwala na znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia oraz jego niższą emisję hałasu.

Klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach

Tak, ale tylko wtedy, gdy system klimatyzacji jest zaniedbany i nieprawidłowo lub niesystematycznie serwisowany. Klimatyzator, jak każde inne urządzenie w gospodarstwie domowym wymaga regularnego czyszczenia oraz profesjonalnych przeglądów przynajmniej dwa razy w roku. Fachowy serwis wraz z czyszczeniem systemu filtrów oraz kompleksowego sprawdzenia całego układu uchroni użytkowników przed dyskomfortem związanym z ulatnianiem się nieprzyjemnego zapachu z urządzenia.