Niektórzy uważają, że montaż systemu klimatyzacji w domu jest zbytnią przesadą i nadmierną rozrzutnością pieniędzy, lecz nie ma obecnie lepszego rozwiązania umożliwiającego utrzymanie w pomieszczeniach mieszkalnych odpowiedniej temperatury w czasie letnich upałów niż wysokiej jakości system klimatyzacji. Jednak, aby klimatyzacja była w pełni wydajna oraz energooszczędna, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

Zrównoważony bilans cieplny

Dla człowieka w czasie letnich upałów najważniejszy jest odpowiedni komfort cieplny, a więc taki stan, w którym jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, czyli nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani też zimna. Mówi o tym m.in. Polska Norma PN-EN ISO 7730:2006, pt. „Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczenia wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego”.
 
Mówiąc w skrócie, optymalna temperatura tzw. komfortu cieplnego dla człowieka wynosi od 23 do 26 stopni Celsjusza. Oczywiście, zakres temperatury powietrza, w jakiej człowiek będzie czuł się komfortowo, jest bardzo zróżnicowany i może być podyktowany na przykład osobistymi preferencjami, ubraniem, sposobem odżywania, porą roku, a nawet wiekiem czy płcią. Jednak optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu zamkniętym to od 20 do 23 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powinna się mieścić w granicach 40-70 proc.

 

Różnica temperatur oraz energooszczędność

Współczesne systemy klimatyzacji pozwalają w sposób kompleksowy zadbać o jak najlepsze środowisko powietrzne w pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Jednakże niewłaściwe użytkowanie takich urządzeń może mieć bardzo zły wpływ zarówno na stan zdrowia użytkownika klimatyzacji, jak i na wyższe koszty eksploatacyjne całego systemu.
 
Używając klimatyzacji latem trzeba pamiętać, że różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu klimatyzowanym a tą panującą na zewnątrz nie powinna być większa niż 5-7 stopni Celsjusza. Przekraczanie tej wartości i ustawianie systemu klimatyzacji na możliwie najniższą temperaturę, najprawdopodobniej doprowadzi do przeziębienia u osób przebywających w takim pomieszczeniu, a w skrajnych przypadkach nawet do doznania przez nich szoku termicznego.
 
Koszt zużycia energii w czasie pracy systemu klimatyzacji można oczywiście jeszcze bardziej zmniejszyć, stosując kilka prostych tricków. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, aby okna i drzwi w pomieszczeniu podczas użytkowania klimatyzacji były zamknięte. Warto także izolować otwory okienne od przedostającego się do wewnątrz promieniowania słonecznego montując na przykład żaluzje lub rolety. Ważne jest również stosowanie takich źródeł światła, które oddają jak najmniej ciepła w pomieszczeniu.
 

Zakaz przekraczania prędkości

Kluczowa jest również sprawa dotycząca sposobu rozprowadzania schłodzonego powietrza po całym pomieszczeniu.  Współczesne klimatyzatory posiadają co najmniej 3 biegi wentylatora, a także możliwość regulacji kierunku przepływu powietrza. W klimatyzatorach LG jest to nawet 4-kierunkowa regulacja przepływu powietrza. Należy pamiętać, że maksymalna prędkość przepływu powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 0,2 m/s, inaczej użytkownicy klimatyzacji będą narażeni na zbyt duży przeciąg, co może wiązać się z różnymi przykrymi dolegliwościami, jak np.: bóle głowy czy też podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych czy też oczu.