W ciągu ostatnich kilku lat gorącym tematem dyskusji jest zmieniający się klimat. Podczas, gdy istnieje wiele różnych teorii na temat tego, jak wzrost temperatury na Ziemi wpłynie na nas w przyszłości, istnieje wiele skutków ubocznych jakie doświadczamy już dzisiaj. Na całym świecie odnotowuje się wyjątkowe upały i mróz. Ludzie zastanawiają się, co powoduje te drastyczne wahania temperatury. Przyjrzyjmy się, jak to wpływa na dzisiejsze warunki pogodowe.
Rok 2019 przyniósł nam ekstremalne temperatury, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy
Rekord Ciepła
W wielu raportach(m.in. European Union’s Copernicus Climate Change Programme i US National Ocean and Atmospheric Administration(NOAA)) można zauważyć, iż lipiec 2019 r. był najcieplejszym miesiącem pod względem średniej temperatury na świecie. Dziewięć z dziesięciu najcieplejszych zanotowanych lipców w historii miało miejsce również po roku 2005. NOAA poinformowało również, że rok 2019 jest na dobrej drodze do zajęcia drugiego miejsca jako najcieplejszego roku w historii. Po roku 2016, który jest najcieplejszym rokiem odnotowanym do tej pory w historii. Przy wzroście średniej globalnej temperatury, zmiany te mają ogromny wpływ na wiele miejsc na świecie.
Monitoruj aktualną temperaturę globalną w czasie rzeczywistym!
https://www.theworldcounts.com/challenges/climate-change/global-warming/average-global-temperature
Upał i Mróz
Jak te zmiany temperatury wpływają na świat? Francja, Belgia i Holandia odnotowały tego lata rekordowo wysokie temperatury, a Paryż gwałtowny wzrost do 42°C. Chicago, w styczniu tego roku, doświadczyło rekordowo niskiej temperatury dziennej -30°C. Podczas chłodnego wiatru, temperatura tam wahała się nawet pomiędzy -42°C a -48°C. Te ekstremalnie mrozy spowodowały zamknięcie szkół, a nawet zawieszenie pracy usług publicznych. Czujniki na grenlandzkiej czapie lodowej, która znajduje się na wysokości 3200 m n.p.m., odnotowały temperaturę 3,2°C. Jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano, rzadko kiedy jest tam na plusie. Jednak temperatura w atmosferze nie jest jedynym czynnikiem zmieniającym się. Średnie temperatury oceanów, zgodnie z wydanym w styczniu 2019 roku raportem „Advances in Atmospheric Sciences”, również rosną. Te nowe obserwacje wskazują, że rok 2018 był najcieplejszym rokiem dla temperatur oceanów na świecie o największej zawartości ciepła od lat pięćdziesiątych XX wieku. Z pewnością mamy do czynienia z kolejnymi rekordami i odczuwamy je na całym świecie.
Do wzrostu temperatury na świecie przyczyniają się różne czynniki
Strumienie zmian
Dlaczego akurat w tym roku widzimy tak rekordowe wzrosty i spadki? Na to się składa kilka czynników. Wśród nich m.in. wykorzystanie paliw kopalnych, emisja gazów cieplarnianych, wciąż rosnący problem braku właściwego zarządzania odpadami… To główne powodowane przez ludzkość przyczyny tego stanu. Do tego należy doliczyć aktywność wulkaniczną czy inne zjawiska naturalne, które mają swój udział przy zmianie klimatu. Z tej perspektywy, przyczynę niektórych ekstremalnych zmian temperatury można wyjaśnić terminem „strumienie”. Tak zwane odrzutowe strumienie to szybko płynące prądy powietrzne w atmosferze. Wpływają one na prędkość wiatru i ciśnienie atmosferyczne, a jednocześnie odciskają swoje piętno na pogodzie, której dramatyczne zmiany doświadczamy na Ziemi.
Dzięki tej interaktywnej mapie możesz śledzić ruch strumieni na świecie!
Północnoatlantycki strumień ma wpływ na pogodę i temperatury na półkuli północnej. Znajduje się on na wysokości 8-12 km nad powierzchnią ziemi i zazwyczaj porusza się z prędkością około 170 km/h. Na całym świecie są w sumie cztery takie strumienie. Północnoatlantycki jest odpowiedzialny za utrzymanie chłodnego powietrza nad biegunem północnym, ale gdy zbacza ze swojej drogi, może powodować ekstremalne temperatury w innych regionach. Przyczyną zaś rekordowo niskich temperatur w Chicago i środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych w styczniu jest anomalia strumienia na południu. Wyjątkowo ciepłe powietrze wznosiło się na północ od południowego Oceanu Atlantyckiego i przesuwało strumień dalej na południe nad środkową Ameryką Północną. Podobnie, północne przesunięcie strumienia jest odpowiedzialne za falę upałów w całej Europie w 2019 roku.
Znany wszystkim Gulf Stream na Oceanie Atlantyckim jest w rzeczywistości częścią globalnego systemu ruchu morskiego znanego jako Thermohaline Circulation, który utrzymuje równowagę w oceanach na całym świecie. Ocean jest również w ciągłym ruchu pod wpływem tych prądów. Ma to też wpływ na klimat na całym świecie. Na przykład, Anglia znajduje się na tym samym poziomie co niektóre bardzo zimne regiony Kanady, ale dzięki Gulf Stream, który przynosi ciepłą wodę na północ od Zatoki Meksykańskiej, cieszy się znacznie cieplejszą pogodą. Ponieważ ta ciepła woda płynie na północ, zimna woda jest spychana na dno oceanu i przesuwa się na południe aż do Antarktydy.
Możliwe, że również w Twoim regionie wystąpiły nietypowe wzrosty i spadki temperatury. Wiele systemów, które utrzymują naszą planetę w równowadze, jest złożonych i ciągle się zmienia. Ponieważ średnia globalna temperatura wzrasta, z pewnością odczuwamy skutki tych zmian. Zobaczymy, czy i w tym roku będziemy zauważać kolejne rekordy temperatury.
źródło: https://www.lghvacstory.com/the-highs-and-lows-of-record-temperatures/