Żyjemy w czasach niczym niepohamowanego rozwoju technologii. Tempo powstawania nowych zjawisk i ich skomplikowanie sprawiają, że aby lepiej je zrozumieć, często patrzymy na nie przez pryzmat tych dobrze znanych. Nie inaczej było z „chmurą”, która przestała być wyłącznie zjawiskiem atmosferycznym i stała się jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej techniki.
Przetwarzanie w chmurze można opisać jako wirtualizację i centralne zarządzanie zasobami danych. Firmy takie jak Google i Amazon oferują usługi polegające na przechowywaniu i przesyłaniu danych online, co zapewnia klientom dostęp do potrzebnych zasobów niemal w każdym miejscu i czasie. Proste, prawda? Dlaczego jednak zjawisko ściśle technologiczne przyjęło się nazywać za pomocą nomenklatury przyrodniczej?
Sam termin to obrazowe przedstawienie wyobrażeń ludzi, którzy Internet postrzegają jako sieć… puszystych chmur właśnie. Podobnie jak obłoki szybujące nad horyzontem stale zwiększają swój zasięg, tak również technologia przechowywania danych rozszerza zakres potencjalnych działań użytkownika. Przyjrzyjmy się, jak będzie wyglądać przyszłość tego rodzaju rozwiązania i spójrzmy na jego niektóre rewolucyjne dokonania.
Chmura – przyszłość, która zaczyna się dzisiaj
Technologia przetwarzania w chmurze jest wykorzystywana przez większość firm na całym świecie. To, co świetnie sprawdza się w użyciu komercyjnym, okazuje się jednak także niezastąpione w przypadku indywidualnych użytkowników. Duże zainteresowanie tych ostatnich sprawia, że technologia wciąż się rozwija, a nowe aplikacje regularnie pojawiają się na rynku. Nie wszystkie firmy darzą ją jednak równym zaufaniem. Niektóre przedsiębiorstwa, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa, wycofują pewne operacje z chmury. Zjawisko dotyczy przede wszystkim przetwarzania związanego z tzw. danymi wrażliwymi.
Obawy nielicznych nie mogą jednak powstrzymać tego, co nieuniknione – rozwoju technologii i wywołanych przez nią zmian w codziennym doświadczaniu rzeczywistości. Te ostatnie widoczne są już dzisiaj.
Ogólna zwiększona ilość usług świadczonych w chmurze skutkuje znacznym powiększaniem się dostępnej przestrzeni, zapewniającej płynną obsługę aplikacji internetowych. Ponadto wzrost zainteresowania usługą przechowywania informacji wpływa także na poprawę wydajności i prędkości Internetu, który powinien umożliwiać szybki dostęp do transakcji z dużą ilością danych. W przyszłości możemy spodziewać się więc tego, że firmy będą wymagać dostępu do sieci o wysokiej prędkości, aby sprostać ogromnej ilości przetwarzanych informacji i zapewnić tym samym płynne świadczenie swoich usług. Rozwój technologii z pewnością znajdzie również odzwierciedlenie w działaniach prewencyjnych. Pewne jest, że możemy spodziewać się sporych nakładów finansowych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa online w celu zwalczania szkodliwych cyberataków.
W jaki sposób korzystamy z chmury?
W miarę, jak chmura stała się integralną częścią naszej codziennej pracy zawodowej i życia osobistego, pojawia się coraz więcej innowacyjnych aplikacji, które bazują na tej technologii i sukcesywnie podbijają rynek oraz serca użytkowników. Oto najciekawsze z nich.
Google Drive – integracja usług online
Google Drive to usługa, która umożliwia użytkownikom przechowywanie, udostępnianie i konsolidowanie plików za pośrednictwem chmury. Po zainstalowaniu Google Drive, urządzenie synchronizuje się z usługą, a dokumenty wskazane przez właściciela stają się dostępne dla innych osób korzystających z sieci. Ponadto zainteresowani mogą synchronizować swoje konta e-mail z Google Drive i tworzyć zintegrowany obszar roboczy, w którym pozostali członkowie zespołu mają dostęp do określonych dokumentów i mogą je edytować w celu usprawnienia procesu pracy. Dzięki dużym możliwościom i intuicyjnemu działaniu program cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno indywidualnych osób, jak i firm.
Microsoft Azure – platforma programowania online
Microsoft Azure to usługa przetwarzania służąca do tworzenia aplikacji za pośrednictwem globalnej sieci centrów danych obsługiwanych przez firmę Microsoft. Serwis uruchomiony w 2010 roku jest elastyczną platformą, która oferuje zintegrowany zestaw narzędzi i zasobów dostępnych z poziomu chmury, dzięki którym firmy mogą szybko i bezpiecznie tworzyć, wdrażać i zarządzać swoimi aplikacjami.
Narzędzie jest idealne dla programistów. Mogą oni korzystać z zasobów udostępnianych przez Microsoft z dowolnego miejsca oraz z łatwością udostępniać projekty swojemu zespołowi znajdującemu się w dowolnej lokalizacji. Ponadto Firma Microsoft umożliwia wdrażanie danych typu open source wraz z innowacyjną technologią sztucznej inteligencji (AI), dzięki której użytkownicy mają do dyspozycji niezwykle rozbudowany zestaw zasobów.
NetSuite – zarządzanie biznesowe oparte na chmurze
NetSuite to platforma oparta na chmurze, która pozwala firmom wygodnie zarządzać wszystkimi aspektami działalności za pośrednictwem jednego zintegrowanego kanału. Przedsiębiorcy mogą bezproblemowo prowadzić operacje związane z zarządzaniem zapasami, e-commerce, raportami finansowymi i systemami CRM (Customer Relationship Management – zarządzanie relacjami z klientami) bez konieczności zakupu sprzętu czy pomniejszania budżetu o opłaty licencyjne lub konserwację. Zainteresowani usługą mogą integrować swoje źródła danych z NetSuite i tym samym usprawniać działanie całej firmy budując prawdziwie globalny biznes.
LG BECON – Zintegrowany system zarządzania budynkiem
LG BECON to oparty na IoT system zarządzania budynkiem zapewniający: kompleksową automatyzację, analizę zużycia energii i funkcje kontroli sprzętu. System wykorzystuje chmurę, aby użytkownicy mieli dostęp do wszystkich aspektów funkcjonowania obiektu, kiedy tylko tego potrzebują. Ułatwia to także możliwość tworzenia niestandardowych ekranów do monitorowania danych.
LG BECON wykorzystuje Big Data – duże ilości informacji, które w czasie rzeczywistym pozyskiwane są z czujników w urządzeniach i punktach kontrolnych zlokalizowanych w nieruchomości. System analizuje je i wyświetla informacje o zużyciu energii, jednocześnie podając wskazówki zapewniające jej przyszłą optymalizację. Ponadto zapewnia możliwość sterowania oświetleniem, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkownika i poprawić funkcjonalność budynków.
Przetwarzanie danych w chmurze to, jak pokazują powyższe przykłady, nie ciekawostka, ale niezwykle cenna technologia, która staje się istotną częścią funkcjonowania systemów wykorzystywanych przez nas każdego dnia i rewolucjonizująca nasze codzienne doświadczenia. Szeroki aspekt możliwości jej zastosowania, od operacji biznesowych po tworzenie aplikacji i zarządzanie budynkami sprawiają, że nie można obok niej przejść obojętnie. Warto więc już dziś zainteresować się drzemiącymi w niej możliwościami i uświadomić sobie, w jaki wielu miejscach znajduje zastosowanie, sprawiając tym samym, że nasze życie – prywatne i zawodowe – staje się komfortowe i lekkie jak chmura.