Bardzo często w czasie montażu systemu klimatyzacji pojawiają się problemy z odprowadzaniem skroplin. Czasem z klimatyzacji cieknie woda. Niewłaściwie wykonana instalacja może doprowadzić do awarii oraz uszkodzenia urządzenia, grozi to sytuacją, gdy wycieka dużo wody z klimatyzacji co jest sporą niedogodnością.

 

Ważne, by poznać samą instalację, zanim zaczniemy się zastanawiać jak znaleźć wyciek z klimatyzacji. Skropliny są zazwyczaj odprowadzane za pomocą rurki (np. elastyczna rurka zbrojona lub sztywna rurka do zimnej wody o średnicy ½, ¾ lub 1 cal.) do instalacji kanalizacyjnej w kuchni lub łazience, albo bezpośrednio na zewnątrz budynku. Jeśli jest to klimatyzacja domowa, gdy cieknie woda zauważamy źródło od razu. Skraplanie się wody w klimatyzacji to oznaka prawidłowego funkcjonowania, jednak zbierająca się woda powinna być właściwie odprowadzana. Niewłaściwie wykonana instalacja odprowadzania skroplin z systemu klimatyzacji to nie tylko przysłowiowa kapiąca woda z klimatyzacji. Może ona spowodować na przykład zalanie pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie lub też może być ona źródłem nieprzyjemnego zapachu. 
 
Z klimatyzatorów ściennych typu Split i Multi Split skropliny są odprowadzane w sposób grawitacyjny, a więc wychodząca z klimatyzatora rurka odprowadzająca, musi być poprowadzona ze spadkiem (od 1-2 % na długości 1 m.b.), aby płyny mogły swobodnie ściekać z jednostki wewnętrznej systemu klimatyzacji. Dlatego też im większy jest spadek, tym skuteczniej mogą być odprowadzane. Jeżeli jednak nie jest możliwe zastosowanie grawitacyjnego odprowadzania skroplin, stosuje się pompki, które są w stanie odprowadzić niepotrzebną wodę z systemu w dowolne miejsce, nawet położone do 10 metrów wyżej niż zamontowany klimatyzator.
 
Jeżeli system klimatyzacji pracuje z pompką skroplin bardzo ważne jest jego regularne serwisowanie. Jest to nieodzowne, ponieważ w komorze pływaka pompki gromadzą się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do zablokowania przepływu, a w efekcie do jej uszkodzenia. W takim przypadku woda znajdująca się w tacy ociekowej jednostki wewnętrznej może zalać ścianę oraz podłogę.
 
Jeżeli konieczne jest zastosowanie pompki skroplin w systemie klimatyzacji, trzeba się liczyć z tym, że emituje ona pewien poziom dźwięku w momencie włączenia (kiedy komora pływaka zostaje napełniona) Najlepiej więc, o ile to tylko możliwe, stosować grawitacyjne odprowadzanie skroplin.
 
Zarówno montaż systemu klimatyzacji, jak pompki skroplin należy pozostawić profesjonalnemu instalatorowi. Jeżeli zabierze się za to niewykwalifikowana osoba może ona popełnić podstawowe błędy, które spowodują awarie urządzenia, a więc:
  • brak wypoziomowania zbiornika z pływakiem,
  • niewłaściwe umieszczenie pływaka w zbiorniku,
  • zbyt duża odległość zbiornika od pompki,
  • zbyt długi przewód tłoczny.
Prawidłowo zainstalowana, użytkowana i regularnie serwisowana pompka skroplin będzie skutecznie odprowadzała wodę przez kilka lat.